Share

روزنامه واشنگتن پست آمریکا اعلام کرد که یکی از عکاسان زن این روزنامه در ایران که نزدیک به یک ماه است در بازداشت به‌سر می‌برد، با سپردن وثیقه آزاد شده است.

این روزنامه نام فرد آزاد شده را به خواست شخصی خانواده وی منتشر نکرده و تنها نوشته است که او شهروند ایرانی ـ آمریکایی است.

جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست در تهران، یگانه صالحی، همسرش که خبرنگار نشریه «نشنال» است و یک عکاس زن و همسر او، سه‌شنبه ۲۲ ژوئیه/ ۳۱ تیرماه در ایران دستگیر شدند.

واشنگتن‌ پست همچنین نوشته که وزارت امور خارجه آمریکا برای آزادی جیسون رضائیان با مقام‌های ایرانی‌ مذاکره کرده است.

جیسون رضائیان تابعیت ایرانی ـ آمریکایی دارد. همسرش یگانه صالحی، شهروند ایران است.

ماری هارف، سخنگوی کاخ سفید بدون اشاره به جزئیات مذاکره آمریکا با ایران بر سر آزادی جیسون رضائیان این مذاکرات را تائید کرد و گفت در ژنو مقام‌های آمریکایی با مسئولان ایرانی در این‌ زمینه گفت‌وگو کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه هستم مردادماه/ ۳۰ ژوئیه اعلام کرد یکی از همراهان جیسون رضائیان که که همسر عکاس بازداشت‌ شده است، آزاد شد.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران اعلام کرد که «وضع روحی این فرد، بسیار نامناسب بوده و از زمان آزاد شدن، خود را منزوی کرده است».

بازداشت این خبرنگاران در حالی صورت گرفته که آن‌ها مجوز کار به‌عنوان خبرنگار در ایران را داشته‌اند.

واشنگتن پست بازداشت این روزنامه‌نگاران را نشانه‌ای از تلاش‌های تندروهای ایران برای فشار بر دولت حسن روحانی و «اختلاف‌های درونی» حکومت ایران دانسته است.

جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی

جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی

روز ۲۵ مردادماه جاری غلامحسین اسماعیلی، رئیس کل دادگستری استان تهران درباره آخرین جزئیات پرونده بازداشت جیسون رضائیان گفت: «اتفاق جدیدی در این پرونده نیفتاده است.»

اسماعیلی از بیان جزئیات بیشتر در این‌باره خودداری کرد و افزود: «اطلاعات بیشتر درباره این پرونده را از سخنگوی دستگاه قضایی جویا شوید.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران، روز دوشنبه، ۲۷ مردادماه در نشست خبری خود گفت اتهام جیسون رضائیان و دو روزنامه‌نگار دیگر «امنیتی» است و پرونده این افراد در مرحله «تحقیقات مقدماتی» است.

وی از بیان جزئیات بیشتر در این زمینه خودداری کرد و در پاسخ به پرسشی که آیا اتهام آن‌ها «جاسوسی» است، گفت: «به لحاظ قانونی بنده از بیان جزئیات پرونده و اتهامات متهمان معذورم و مسلما قاضی اتهامات را به خود متهم اعلام می‌کند.»

پیش از این مری بریم رضائیان، مادر جیسون رضائیان با انتشار ویدئویی از مقام‌های ایرانی خواسته بود که پسر و عروس‌اش را آزاد کنند. او گفته بود که پسرش از بیماری فشار خون رنج می‌برد و دستگیری و بازداشت او می‌تواند وضعیت سلامتش را به خطر بیندازد.

Share