Share

در پی جلوگیری از خاکسپاری پیکر سیمین بهبهانی، شاعر و غزلسرای برجسته ایران در امام‌زاده طاهر کرج، علی بهبهانی، فرزند وی اعلام کرد که پیکر مادرش در بهشت زهرا به خاک سپرده خواهد شد.

سیمین بهبهانی، شاعر و غزلسرای برجسته ایران

سیمین بهبهانی، شاعر و غزلسرای برجسته ایران

به‌گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی بهبهانی گفت: «پیکر مادرم صبح جمعه (۳۱ مردادماه) ساعت ۹ صبح از مقابل تالار وحدت تشییع می‌شود و در مقبره خانوادگی ما در بهشت زهرا به خاک سپرده خواهد شد.»

وی گفت برگزارکننده این مراسم خانواده سیمین بهبهانی است.

فرزند سیمین بهبهانی درباره خواسته مادرش مبنی بر خاکسپاری در جوار همسرش منوچهر کوشیار و نوه‌اش ارژن در امام‌زاده طاهر کرج، گفت: «متأسفانه این امر مقدور نشد.»

پیش از این فریبرز رئیس‌دانا، عضو کانون نویسندگان ایران به خبرگزاری ایسکانیوز گفته بود: «شهرداری استان البرز اجازه دفن سیمین بهبهانی را در امام‌زاده طاهر نمی‌دهد و متولیان قبرستان امام‌زاده طاهر به من می‌گویند امام‌زاده طاهر، جای دفن نویسندگان و دانشمندان و هنرمندان نیست.»

در امام‌زاده طاهر کرج دوستان نویسنده و هنرمند سیمین بهبهانی، از جمله کسانی چون احمد شاملو، هوشنگ گلشیری، محمد مختاری، جعفر پوینده، غزاله علیزاده و مرتضی حنانه به خاک سپرده شده‌اند.

در پی مخالفت با دفن پیکر سیمین بهبهانی در امام‌زاده طاهر کرج گفته می‌شد که وی در آرامگاه بهشت سکینه دفن خواهد شد.

سیمین بهبهانی بامداد سه‌شنبه ۲۸ مردادماه در سن ۸۷ سالگی بر اثر ایست قلبی و تنفسی در بیمارستان پارس تهران درگذشت.

این شاعر نامدار از ۱۵ مردادماه به اغما رفت و در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری بود.

سیمین بهبهانی را به‌دلیل تسلطی که بر اوزان شعر فارسی داشت و وزن‌های جدیدی که خود ایجاد کرده بود «بانوی غزل» فارسی می‌نامیدند.

او از مدافعان آزادی بیان و عضو هیأت دبیران کانون نویسندگان ایران در دوره نخست فعالیتش پس از انقلاب بهمن ۵۷ بود. بهبهانی همچنین از جمله مدافعان حقوق زنان در ایران به‌شمار می‌رفت و در فعالیت‌ها و تجمع‌های اعتراضی مختلف زنان ایرانی در راه دستیابی به خواسته‌هایشان شرکت می‌کرد.

Share