Share

حزب حاکم و اسلام‌گرای «عدالت و توسعه»، احمد داوود اوغلو را کاندیدای احراز مقام نخست‌‌وزیری و دبیرکلی این حزب کرده است. رای‌گیری در مورد داود اوغلو ۲۷ اوت انجام می‌گیرد.

Davout Ouglu

وزیر خارجه ۵۵ ساله ترکیه، قرار است رهبری حزب عدالت و توسعه و پست نخست وزیری این کشور را به دست گیرد.

رجب طیب اردوغان پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در ۱۰ اوت، باید هر دو مقام خود در ریاست دولت و حزب یاد شده را پیش از مراسم تحلیف خود تحویل دهد.

قرار است روز چهارشنبه ۲۷ اوت و در نشست ویژه حزب «عدالت و توسعه» در مورد دبیرکلی احمد داوود اوغلو رای‌گیری شود. از نگاه ناظران انتخاب او قطعی است.  در همین روز اردوغان سوگند یاد خواهد کرد و پست نخست‌وزیری را به داوود اوغلو تحویل خواهد داد

ادامه اقتدار اردوغان

داوود اوغلو از سال ۲۰۰۹ وزیر خارجه ترکیه است و باید در مقام دبیرکل حزب عدالت و توسعه، این حزب را آماده برگزاری انتخابات پارلمانی در سال آینده کند. او از معتمدان نزدیک اردوغان به شمار می‌رود و بلافاصله پس از انتخابات ریاست جمهوری ترکیه، به عنوان جانشین احتمالی اردوغان معرفی شد.

اردوغان که ده سال نخست وزیر ترکیه بود، در نخستین انتخابات مستقیم ریاست جمهوری در کشورش به پیروزی دست یافت. این پیروزی در همان دور نخست و با نتیجه ۵۲ درصد آراء به دست آمد.

مقام ریاست جمهوری در ترکیه تاکنون نمادین و تشریفاتی بوده اما اردوغان با اصلاحاتی در قانون اساسی ترکیه در صددست اختیارات و قدرت رئیس جمهور را افزایش دهد و بر دامنه اقتدار خود بیفزاید.

Share