Share

در پی مخالفت با خاکسپاری سیمین بهبهانی، شاعر و غزلسرای برجسته ایرانی در امام‌زاده طاهر کرج، پیکر وی سرانجام با حضور مردم و اهالی ادبیات و موسیقی ایران در بهشت زهرا آرام گرفت.

حضور مردم در مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی

حضور مردم در مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی

مراسم تشییع پیکر سیمین بهبهانی صبح روز جمعه ۳۱ مردادماه با حضور جمع زیادی از مردم در محوطه تالار وحدت برگزار و پیکر او برای خاکسپاری راهی بهشت زهرا شد و در مقبره خانوادگی وی که گفته می‌شود در مقابل مزار گروهی از زندانیان سیاسی اعدام‌‌شده در تابستان ۱۳۶۷ قرار دارد، به خاک سپرده شد. مزار این زندانیان سیاسی بدون نام و نشان است.

سیمین بهبهانی بامداد سه‌شنبه ۲۸ مردادماه در ۸۷ سالگی بر اثر ایست قلبی و تنفسی در بیمارستان پارس تهران درگذشت. او از ۱۵ مردادماه به اغما رفته بود و در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری بود.

مراسم خاکسپاری با شعر و موسیقی همراه بود و در آن محمود دولت‌آبادی‌، محمدرضا شجریان‌، جواد مجابی‌، ابوالحسن تهامی‌نژاد‌، دوبلور و داماد سیمین بهبهانی و علی بهبهانی، پسر ارشد سیمین بهبهانی، سخن گفتند. همچنین شهرام ناظری‌، همایون شجریان و صدیق تعریف قطعاتی از شعرهای سیمین بهبهانی را به صورت آواز اجرا کردند.

عباس سجادی، نویسنده، شاعر و ترانه‌سرا اجرای مراسم را بر عهده داشت. در این مراسم  افزون بر گروهی از فعالان حقوق زنان، چهره‌هایی همچون نسرین ستوده، جعفر پناهی، بهمن فرمان‌آرا، علی دهباشی، اکبر زنجانپور، علی باباچاهی، یغما گلرویی، محمد نوری‌زاد، فرهاد فخرالدینی، محمود معتقدی، ناصر فیض، ساعد باقری، رؤیا نونهالی، مهناز افشار، سیروس ابراهیم‌زاده، پوری بنایی، مریم بوبانی، محمد متوسلیان، ناهید توسلی و فاطمه راکعی نیز شرکت داشتند.

حضور زنان در مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی

حضور زنان در مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی

از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، علی مرادخانی، معاون هنری این وزارتخانه شرکت داشت.

روز پنجشنبه ۳۰ مردادماه فریبرز رئیس‌دانا، از اعضای کانون نویسندگان ایران در متنی که در شبکه اجتماعی فیس‌بوک منتشر کرد، اعلام کرد که کانون نویسندگان با دفن پیکر سیمین بهبهانی در بهشت زهرا، بر خلاف وصیت او مخالف است. فریبرز رئیس‌دانا گفت که ظاهراً وزارت اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ترفندهایی تلاش کرده‌اند کانون نویسندگان ایران را از مراسم تشییع سیمین بهبهانی حذف کنند.

سیمین بهبهانی وصیت کرده بود که در امام‌زاده طاهر کرج دفن شود. پس از مخالفت شهرداری استان البرز با اجرای وصیت وی، علی بهبهانی، فرزند شاعر گفته بود: «پیکر مادرم صبح جمعه (۳۱ مردادماه) ساعت ۹ صبح از مقابل تالار وحدت تشییع می‌شود و در مقبره خانوادگی ما در بهشت زهرا به خاک سپرده خواهد شد.»

فریبرز رئیس‌دانا در متنی که در فیس‌بوک منتشر کرد نوشت: «تو بودی که گفتی مبادا مرا به امام‌زاده طاهر نبرید، مبادا بیاوریدم در این بهشت زهرای عزازده و مبادا از جلوی این تالار دولتی آبرو‌باخته راهم بیندازید. فرزندان نازنین‌ات این را خوب می‌دانستند، تمام تلاششان را هم کردند، اما ناگهان تسلیم شدند.»

جعفر پناهی در مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی

جعفر پناهی در مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی

این در حالی است که ابوالحسن تهامی‌نژاد در مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی طی سخنانی گفت: «سیمین بهبهانی گفته بود یا من را در امام‌زاده طاهر در کنار مزار همسرم دفن کنید یا آن‌که مرا در بهشت زهرا در کنار مزار پدرم؛ و فرزندان بهبهانی گزینه دوم را انتخاب کردند. همین.»

تهامی‌نژاد روز خاکسپاری سیمین بهبهانی را «آغاز زندگی جاودانه» دانست و گفت: «از رهگذر غزل و شعر، سیمین بهبهانی همچون حافظ و مولانا همیشه زنده و پاینده است و باکی نداریم که امروز فقط پیکرش را به خاک بسپاریم.»

جواد مجابی شاعر، نویسنده و منتقد نیز طی سخنانی گفت: «سیمین بهبهانی مصلحت‌اندیش نبود و حقیقت را می‌گفت زیرا تاریخ نیز گواهی می‌دهد که حقیقت همیشه پیروز است. سیمین بهبهانی سد شعر محفلی و نخبه‌گرا را شکست و راهی برای ورود شعر به میان مردم باز کرد به همین دلیل شعر وی صدای دل مردم است و هر جا ظلمی به مردم می‌رفت در شعر سیمین بهبهانی دیده می‌شد.»

وی افزود: «درآینده، آیندگان می‌توانند از روی اشعار افرادی همچون سیمین بهبهانی و شاملو تاریخ ایران را بخوانند و بشناسند زیرا این شاعران حرف‌های مردمان‌شان را ابدی کردند… سیمین بهبهانی شاعری بود که ماندگار شد و یکی از دلایل این ماندگاری این بود که سرگذشت مردمش شد.»

فرهاد فخرالدینی و محمدرضا شجریان در مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی

فرهاد فخرالدینی و محمدرضا شجریان در مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی

صدیق تعریف، موسیقی‌دان و خواننده موسیقی اصیل ایرانی، حضور مردم در این مراسم را نشان‌دهنده آن دانست که سیمین بهبهانی «در قلب و روح ما جاودانه است».

محمود دولت‌آبادی، نویسنده، گفت: «سیمین بهبهانی مانند همه ما و همه آدم‌های دیگر نظرات گوناگون داشت و آثار متنوعی را آفریده است. در شعر سیمین بهبهانی می‌توان از آثار اجتماعی تا آثار تنهایی را دید اشعاری پیرامون آزادی و حقوق زنان و اعتراض به ظلم اجتماعی و توجه به لحظات ناب انسانی در آثار وی دیده می‌شود.»

محمدرضا شجریان استاد آواز، گفت: «سیمین بهبهانی تاریخ‌ساز بود زیرا به ادبیات و غزل و به همه جهان به چشم یک خانواده نگاه می‌کرد و به‌دنبال گسترش دوستی و محبت در جهان بود و به حقوق زن نیز اهمیت زیادی می‌داد.»

علی بهبهانی فرزند سیمین بهبهانی نیز ضمن قدردانی از حضور مردم در مراسم، گفت: «سیمین بهبهانی نمونه یک مادر واقعی بود که مردمش را خیلی دوست داشت.»

شهرام ناظری شعر «دوباره می‌سازمت وطن» را خواند و همایون شجریان قطعه «رفت آن سوار کولی» را به صورت زنده اجرا کرد.

همایون شجریان در مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی

همایون شجریان در مراسم خاکسپاری سیمین بهبهانی

سپس پیکر سیمین بهبهانی به مقبره خانوادگی وی درقطعه ۷۲ بهشت زهرا منتقل شد و بدین ترتیب «بانوی غزل» فارسی، عضو کانون نویسندگان ایران، مدافع آزادی بیان و حقوق زنان در حضور دوستدارانش چهره در نقاب خاک کشید.

مراسم بزرگداشت سیمین بهبهانی قرار است روز یکشنبه دوم شهریورماه ساعت ۱۱ الی ۱۲: ۳۰ دقیقه در مسجد جامع شهرک غرب برگزار شود.

Share