Share

علی مطهری نماینده تهران در مجلس ایران عملکرد دولت یازدهم در جریان استیضاح رضا فرجی‌دانا را «ضعیف» خواند و هدف استیضاح‌کنندگان را کنترل دانشگاه و امنیتی کردن فضای آن دانست.

علی مطهری

علی مطهری

علی مطهری در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از برکناری وزیر علوم توسط مجلس به‌عنوان «نقطه ضعف» مجلس نهم یاد کرد و گفت: «ایشان مظلوم واقع شد و قربانی رقابت‌های سیاسی شد چون اصل حرف محرکان استیضاح که ممکن است در بیرون مجلس هم باشند این است که دانشگاه‌ها باید تحت کنترل ما باشد و فضای امنیتی گذشته بر آنها همچنان باید باقی بماند و افزایش آزادی بیان در دانشگاه‌ها را مضر به حال نظام می‌دانند.»

وی در مورد رفتار دولت در پیوند با استیضاح رضا فرجی‌دانا  نیز گفت: «دولت ضعیف عمل کرد. ارتباط قوی و گسترده با نمایندگان نداشت. رئیس‌جمهور هم در جلسه شرکت نکرد و این خطا بود. من پیغام داده بودم که ایشان حتی پنج دقیقه حضور پیدا کند و چند جمله سخن بگوید و بعد به سفر استانی برود، ولی نیامدند.»

علی مطهری استیضاح‌کنندگان را متهم به «بداخلاقی» کرد و گفت فیلمی که در مورد جعفر توفیقی در مجلس پخش شد، «یک روز پس از حمله به کوی دانشگاه بود و دانشجویان حاضر که دوستانشان در آن حادثه مصدوم یا بازداشت شده و وسایل اتاقشان تخریب شده بود در حال انفجار برای ریختن به خیابان بودند و وزیر وقت علوم و رئیس دانشگاه تهران از آقای توفیقی خواسته بودند که بیاید دانشجویان را کنترل و مدیریت کند و حتی نماینده ولی فقیه در دانشگاه‌ها نیز در آن جلسه حضور داشته است».

نمایندگان مجلس ایران، روز چهارشنبه ۲۹ مردادماه در پایان بررسی طرح استیضاح وزیر علوم، با ۱۱۰ رأی مخالف ، ۱۴۵ رأی موافق و ۱۵ رأی ممتنع از مجموع ۲۷۰ رأی به رضا فرجی‌دانا رأی اعتماد ندادند و به این ترتیب وی از این سمت برکنار شد.

Share