Share

استیضاح وزیر علوم در ایران نتوانسته تنشی را که به بهانه پیگیری پرونده «بورسیه‌های غیرقانونی» در وزارت علوم آغاز شده بود پایان بخشد.

اینک معاون اول رییس جمهور می‌گوید حتا اگر ۱۰ وزیر علوم دیگر نیز با رای نمایندگان برکنار شوند، دولت این پرونده را تا انتها پیگیری خواهد کرد.

    نجفی پیشتر ریاست سازمان میراث فرهنگی را بر عهده داشت

نجفی پیشتر ریاست سازمان میراث فرهنگی را بر عهده داشت. از سمت راست: اسحاق جهانگیری و محمد علی نجفی

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، که در «جلسه تکریم رضا فرجی دانا وزیرسابق علوم و معارفه محمدعلی نجفی، سرپرست جدید این وزارتخانه» سخن می‌گفت خطاب به مخالفان دولت گفت که «نجابت شخصی فرجی دانا»، وزیر برکنار شده علوم، باعث شد بسیاری از مسائل پشت پرده در جلسه استیضاح فاش نشود، اما دولت این پرونده را حتما پیگیری خواهد کرد.

این مراسم با حضور بسیاری از مقام‌های ارشد دولتی از جمله سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، علی یونسی دستیار رییس جمهوری در امور اقلیت‌ها و محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهوری، حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهوری، محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، معاونین ، مشاورین و مدیران کل وزارت علوم برگزار شد.

تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری بورسیه‌های غیرقانونی

najafi-soltanifar

سمت راست: محمدعلی نجفی، که به تازگی سرپرستی فعلی وزارت علوم را به عهده گرفته است

همزمان محمدعلی نجفی، سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران نیز در نخستین موضع‌گیری خود از تشکیل کمیته‌ای برای بررسی بورسیه‌های غیرقانونی اعطا شده به برخی از افراد در دولت گذشته خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه دوم شهریور روزنامه اعتماد، محمدعلی نجفی گفت: «این وزارت‌خانه بر اساس قانون دارای اختیاراتی است که مطابق با آن در برخورد با بورسیه‌های غیر قانونی عمل خواهد کرد.»

نجفی در پاسخ به این سوال که آیا سیاست‌های وزارت علوم نسبت به دوره گذشته تغییری خواهد داشت یا نه ؟ گفت: «همان‌گونه که رییس جمهوری نیز گفتند دولت تغییر نکرده و وزارت علوم نیز در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های کلی دولت عمل خواهد کرد.»

حسن روحانی، رییس جمهور ایران روزچهارشنبه ۲۹مرداد، پس از رای مجلس به برکناری رضا فرجی دانا از وزارت علوم، محمد علی نجفی را به عنوان سرپرست این وزارت‌خانه منصوب کرد.

بر اساس آمارهای اعلام شده از سوی وزارت علوم، بیش از سه هزار نفر «بدون داشتن شرایط قانونی» در سال‌های گذشته بورسیه دانشگاهی دریافت کرده‌اند.

Share