Share

یک دختر هشت ساله اهل شوشتر در استان خوزستان که از سوی پدر و مادرش مورد کودک‌آزاری قرار گرفته بود به بهزیستی منتقل شد.

کودک 2روزنامه شرق روز یکشنبه دوم شهریور گزارش داد، این کودک که «ستایش» نام دارد، ابتدا توسط شهروندان شوشتری که به پارک مطهری رفت‌وآمد داشتند، مورد شناسایی قرار گرفت و آن‌ها متوجه شدند این کودک مدت زیادی است که هر روز صبح زود به پارک می‌آید و تا آخر شب در آنجا می‌ماند.

این کودک گفته است: «پدر و مادرم از من می‌خواهند هر روز صبح از خانه بیرون بروم و آخر شب به خانه برگردم. آن‌ها نمی‌گذارند در خانه بمانم، معتاد هستند و مواد مصرف می‌کنند، من نمی‌دانم در خانه چه می‌گذرد.»

بر پایه این گزارش «این تنها آزاری نبود که ستایش از آن صحبت کرد، روی دست‌های دختربچه آثار جراحت‌های شدید که البته رو به بهبود است نیز دیده می‌شد.»

ستایش افزود: «پدرم من و خواهر کوچک‌ترم را کتک می‌زند. او مرا با شیلنگ می‌زند و مجبورم هرروز از صبح تا شب به پارک بیایم.»

ستایش که حدودًا هشت‌ساله به نظر می‌رسد به گفته خودش بارها با چای داغ سوزانده شده ‌است و آثار سوختگی‌های شدید روی بدن او مشخص است.

کاویانی، دادستان شوشتر نیز گفت: «آنچه مسلم است این کودک وضعیت مناسبی ندارد اما اینکه کودک‌آزاری با تعریف قانونی آن اتفاق افتاده یا نه باید مورد بررسی قرار گیرد. شخصاً وارد این پرونده شده و دستورات لازم را صادره کرده‌ام و این پرونده به‌صورت ویژه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

وی افزود: «گزارش بهزیستی به دادستانی ارسال شده و در صورتی که برای ما محرز شود جرم کودک‌آزاری اتفاق افتاده ‌است به‌عنوان مدعی‌العموم وارد عمل می‌شویم و کودک تا زمان صدور حکم حضانت به بهزیستی سپرده خواهد شد.»

دادستان شوشتر درباره اینکه گفته می‌شود ستایش خواهری نیز دارد و به نظر می‌رسد جان آن کودک هم در خطر باشد، گفت: «هر چند بچه که در آن خانه باشند و خطری آنها را تهدید کند به‌صورت موقت و تا زمان تصمیم‌گیری به بهزیستی سپرده خواهند شد.»

بر اساس گزارش انجمن حمایت از حقوق کودکان، در سال گذشته، ۲۴۸۸ مورد فرزندآزاری به مرکز مشاوره «صدای یارا» گزارش شده است. یک عضو این انجمن اعلام کرده ۵۵ درصد این آزار‌ها روانی و عاطفی، و ۴۵ درصد جسمی بوده است.

براساس آنچه قبلاً نهادهای مختلف گزارش کرده‌اند، در سال ۱۳۹۰طبق آمار سازمان بهزیستی، ۸۶۱۸ مورد کودک‌آزاری به اورژانس اجتماعی گزارش شده است. از این میزان، نزدیک به ۵۰ درصد جسمی، ۳۱ درصد غفلت، ۱۲ درصد روانی و نزدیک به سه درصد جنسی بوده است.

Share