Share

بمب‌گذاری‌های روزشنبه ۲۳ اوت در شهرهای بغداد و کرکوک به مرگ حداقل ۴۲ نفر منجر شده است. گمان می‌رود این حملات انتقامی علیه حمله به مسجد اهل سنت در روز جمعه ۲۲ اوت باشد و نشانه‌ای از بالا گرفتن نزاع‌های قومی و مذهبی در عراق.

Iraq bomb

انفجار بمب در کرکوک

همچنین به گزارش خبرگزاری «رویترز»، روز شنبه یک بمب‌ نیز که به خودرویی متصل شده بود در اربیل منفجر شد. با انفجار این بمب وضعیت نسبتاً با ثبات پایتخت منطقه کردستان نیز دچار تنش شده است. به گزارش «فایننشال تایمز» در این بمب‌گذاری کسی کشته نشده اما دو نفر زخمی شده‌اند.

در شهر نفتی کرکوک سه بمب در یک منطقه پر ازدحام تجاری منفجر شد. به گزارش خبرگزاری «آسوشیتد پرس» و به نقل از رییس پلیس کرکوک، در این انفجارها ۳۱ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. به گفته یکی از شاهدان، انفجارها بین ماشین‌ها رخ داد و بسیاری از مردم در ماشین‌ها و مغازه‌های اطراف این محل در آتش سوختند.

همزمان در بغداد نیز یک حمله انتحاری با خودروی بمبگذاری شده صورت گرفت. فرد حمله کننده خودرو خود را به سمت در ورودی دفتر روسای سازمان اطلاعات هدایت کرد. طی این حمله نیز شش غیرنظامی و پنج مامور پلیس کشته شدند. به گفته یکی از شاهدان ۲۴ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

تعویق در روند انتقال قدرت

این حملات بعد از آن رخ داد که سلیم جبوری، رییس مجلس عراق، گفت که کمیته‌ای از مقامات امنیتی و حقوق‌دانان مسئول بررسی حادثه  کشتار در مسجد اهل سنت شده‌اند.

گفته می‌شود در این حادثه که شبه‌نظامیان شیعه در آن دست داشته‌اند، ده‌ها نفر در مسجدی در استان دیاله کشته شده‌اند. انتظار می‌رود نتایج تفحص‌های صورت گرفته طی دو روز آینده اعلام شود. بمب‌گذاری‌های اخیر می‌تواند فرایند انتقال قدرت سیاسی در عراق را به تعویق بیندازد.

بعد از حمله روز جمعه دو تن از سیاستمداران با نفوذ اهل سنت از شرکت در گفتگو‌ها برای انتقال قدرت و تشکیل دولت جدید سر باز زدند.

جبوری که خود یک سیاستمدار معتدل اهل سنت است، نه تنها «دولت اسلامی» (داعش)، بلکه همچنین شبه‌نظامیان شیعه را ــ که گفته می‌شود توسط ایران آموزش دیده‌اندــ مسئول عدم امنیت در عراق دانست و طی کنفرانسی خبری در روز شنبه اعلام کرد «ما به آنها اجازه نخواهیم داد که با به آشوب کشیدن اوضاع امنیتی فرایند انتقال قدرت سیاسی را به تعویق بیندازند.»

Share