Share

کاخ الیزه اعلام کرد که اعضای دولت مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه استعفا کرده‌اند و فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور نیز این استعفا را پذیرفته است.

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور و مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور و مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، در پی استعفای جمعی کابینه مانوئل والس، فرانسوا اولاند وی را مأمور تشکیل کابینه جدید کرد.

در بیانیه کاخ الیزه آمده است: «رئیس‌جمهور از وی (مانوئل والس) خواست کابینه‌ای تشکیل دهد که با اهدافی که وی برای کشور تعیین کرده، انطباق داشته باشد.»

در پنج ماه گذشته این دومین تشکیل کابینه در فرانسه است.

استعفای دولت فرانسه در پی انتقاد آرنو مونتبورگ، وزیر اقتصاد از سیاست‌های اقتصادی دولت حزب سوسیالیست، حزب حاکم این کشور، صورت گرفته است.

هنوز روشن نیست که چرا مانوئل والس استعفای جمعی کابینه خود را اعلام کرده چرا که وی می‌توانست تنها آرنو مونتبورگ را تغییر دهد.

به‌نظر می‌رسد نخست‌وزیر فرانسه از این موقعیت استفاده کرده است تا وزرای بیشتری از کابینه را تغییر دهد. همچنین مانوئل والس می‌خواهد از این طریق اقتدار خود را به اثبات برساند.

قرار است بعد از ظهر دوشنبه ۲۵ اوت / سوم شهریورماه وزرای سابق به‌صورت جداگانه احضار شوند.

آرنو مونتبورگ که به جناح چپ حزب سوسیالیست تعلق دارد به‌تازگی در گفت‌وگو با روزنامه لوموند خروج از سیاست‌های ریاضت اقتصادی در فرانسه و اروپا را پیشنهاد داد و از آلمان به‌شدت انتقاد کرد و گفت آلمان سیاست صرفه‌جویی خود را به اروپا تحمیل کرده است.

مونتبورگ گفت مبارزه با بحران اقتصادی باید مقدم بر ثبات مالی باشد. وی گفت: «جزمیت کاهش کسری بودجه، که ما را به ریاضت‌های سخت و بیکاری سوق داده، باید ثانویه باشد.»

مونتبورگ از موضوعی سخن می‌گوید که بسیاری از سوسیالیست‌ها به آن فکر می‌کنند. سیاست صرفه‌جویی اولاند به بحران اقتصادی فرانسه ژرفای بیشتری بخشیده و بیکاری در این کشور را به‌شکل کم‌سابقه‌ای افزایش داده است.

Share