Share

در ادامه عملیات هوایی اسرائیل به غزه و در اصابت موشک به یک برج ۱۳ طبقه، دو نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند. هفتاد خانواده در این مجتمع سکونت داشتند.

Gaza

یک ساختمان ۱۳ طبقه مسکونی در غزه در سحرگاه سه‌شنبه ۲۶ اوت، در پی حمله موشکی اسرائیل تقریبا با خاک یکسان شد.  رویترز می‌نویسد که اسرائیل پیش از شلیک موشک واقعی، دو موشک اخطاری به این ساختمان پرتاب کرده بود.

هفتاد خانواده ساکن این برج بوده‌اند که بسیاری از آنها به همراه صدها نفر از سکنه بناهای مجاور، محله را پیش از حمله تخلیه کردند. منابع فلسطینی می‌گویند که شمار مجروحان این حمله دست کم ۲۰ نفر است.

دو روز قبل از این حمله، برج مسکونی «الزفیر» در غزه مورد اصابت موشک اسرائیل قرار گرفته و فرو ریخته بود. در این حمله دست کم ۲۲ نفر زخمی شدند. ارتش اسرائیل برج «الزفیر» را مرکز فرماندهی حماس خواند، اما هنوز توضیحی در باره دلیل حمله به برج ۱۳ طبقه ارائه نکرده است.

در این حمله چند ساختمان دولتی دیگر نیز آسیب جدی دیده‌اند.

حملات سرائیل به نوار غزه، پس از کشته شدن یک کودک چهارساله اسرائیلی در موشک‌پرانی حماس، تشدید شده‌اند. بنیامین نتانیاهو در واکنش به مرگ این کودک و موشک‌پرانی به جنوب اسرائیل گفته بود: «حماس بهای گزافی برای اقدامات خود خواهد پرداخت.»

ارتش اسرائیل می‌گوید تا بامداد دوشنبه ۲۵ اوت و ظرف ۲۴ ساعت، حداقل ۶۵ هدف در نوار غزه را بمباران کرده است. به نقل از مقامات نظامی اسرا‌ئیل، متقابلا ۱۳۰ موشک نیز از نوار غزه به سوی اسرائیل پرتاب شده‌اند.

آتش نزاع میان حماس و اسرائیل پس از شکسته شدن آتش‌بس موقت در ۱۸ اوت، بار دیگر بالا گرفت. در میانه این روز و با وجود توافق آتش‌بس در مذاکرات قاهره، چند موشک از نوار غزه به سوی شهر «بیرشه‌‌وا» شلیک شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل  در واکنش به نقض آتش‌بس، هیئت مذاکره‌کننده این کشور را از قاهره فراخواند و ارتش اسرائیل نیز در اقدامات تلافی‌جویانه نقاطی از غزه را بمباران کرد.

حداقل ۲۰۱۳ فلسطینی در کشمکش حماس و اسرائیل در هفت هفته گذشته کشته شده‌اند که در میانشان ۴۹۰ کودک وجود دارد. ۶۴ سرباز و ۴ غیرنظامی اسرائیلی جان خود را در این جنگ از دست داده‌اند.

Share