Share

کمال‌الدین پیرموذن، نماینده مجلس ایران می‌گوید کمیسیون فرهنگی مجلس «اصرار بر مهندسی آرای کل نمایندگان دارد» و با معرفی سه نامزد همسو با جبهه پایداری می‌خواهد کنترل هیأت نظارت بر مطبوعات را در اختیار بگیرد.

پیرموذن به سایت «تدبیر» گفت: «اعضای کمیسیون فرهنگی که اکثریت مطلق آن نزدیک به جبهه پایداری هستند تنها به همفکران‌شان بها می‌دهند.»

به‌گفته وی «گرایش فکری قاطبه نمایندگان این کمیسیون نیز نزدیک به جبهه پایداری و اصولگرایان تندرو است و به همین دلیل است که عزم‌شان جزم شده است تا فضای باز سیاسی و چندصدایی را در مطبوعات کلید نزنند.»

وی افزود: «آنان می‌خواهند عضوی از خودشان به هیأت نظارت بر مطبوعات راه یابد تا با پندار و بینش اقتدارگرایانه جلوی تعدد و تکثر و آزادی مطبوعات گرفته شود و کنترل رسانه‌ها در اختیارشان قرار بگیرد. این مسأله یعنی بعد از این آن‌ها با ابزار قانونی، علیه منتقدان خود عمل خواهند کرد.»

کمیسیون فرهنگی در ابتدا حمید رسایی و محمود نبویان را به‌عنوان نامزدهای عضویت در هیأت نطارت بر مطبوعات معرفی کرده بود که با دخالت علی لاریجانی، رئیس مجلس قرار شد نامزدها افزایش پیدا کنند. کمیسیون فرهنگی مجلس نیز اکنون حسن کامران یکی دیگر از افراد تندوری مجلس را به این فهرست افزوده تا از میان این سه تن، یک نفر با رأی نمایندگان مجلس به‌عنوان عضو هیأت نظارت بر مطبوعات انتخاب شود.

علی مطهری، نماینده مجلس ایران نیز پیشتر در مورد احتمال راهیابی یکی از نمایندگان عضو جبهه پایداری در مجلس به هیأت نظارت بر مطبوعات هشدار داده بود.

جبهه پایداری متشکل از نزدیکان آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، روحانی تندرو و محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین است.

به‌گفته مطهری «در شکل فعلی، نماینده‌ای که انتخاب می‌شود، نماینده جبهه پایداری در هیأت نظارت بر مطبوعات است نه نماینده قوه‌ مقننه.»

وظیفه هیأت نظارت بر مطبوعات که هفت عضو دارد رسیدگی به درخواست صدور پروانه و تشخیص صلاحیت متقاضی و مدیرمسئول و رسیدگی به تخلفات رسانه‌ها است.

Share