Share

طی۵۱ روز درگیری بین اسرائیل و گروه‌های رادیکال فلسطینی که بالاخره عصر روز ۲۶ اوت به آتش‌بس نامحدود بین طرفین منتهی شد، ده‌ها کودک فلسطینی کشته شده‌اند که در میان آنان، نام ۱۸ نوزاد نیز وجود دارد. ده تن از این نوزادان، پسر و هشت تن، دختر هستند.

حدود یک چهارم کشته شدگان غزه را کودکان تشکیل داده‌اند.

در پی حملات مکرر اسرائیل به غزه ازجمله به مناطق غیر نظامی چون مدارس، بیمارستا‌ن‌ها و مناطق مسکونی، به گزارش مرکز حقوق بشری «میزان» ۵۳۶ کودک و به گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر ۵۷۸ کودک در این منطقه کشته شده‌اند.

غزه منطقه‌ای کوچک با تراکم بالای منازل مسکونی است که گریز افراد غیر نظامی از صدمات ناشی از بمباران را به سختی ممکن می‌کند. به همین دلیل گفته می‌شود یک چهارم از کشته‌شدگان درگیرهای اخیر بین غزه و اسرائیل کودکان هستند. شماری از این کودکان و نوزادان در حالی کشته شده اند که پیش از آن، والدین خود را در این جنگ از دست داده بودند.

روزنامه تلگراف بر اساس اطلاعات ارائه شده در مرکز حقوق بشر «میزان» در غزه، نام و سن و جنسیت ۵۰۴ تن از این کودکان را به تفکیک منتشر کرده است. اطلاعات این فهرست به طور پیوسته تکمیل و تدقیق می‌شود.

در بین این کودکان نام ۱۸ نوزاد به چشم می‌خورد که ۱۰ تن از آنان پسر و هشت تن دختر هستند. در میان این شمار از کشته‌شدگان، از نوزاد هفت روزه تا ده ماهه وجود دارد.

نزدیک به دوسوم از این کودکان که در مناطقی چون شمال غزه، رفح و خان یونس کشته شده‌ا‌ند، پسر هستند. کشته‌شدگان، در رده‌های سنی مختلف بوده اند؛ از چند روزه تا ۱۷ ساله. بیشترین فراوانی کشته‌شدگان اما بین کودکان دو تا چهار ساله، و سپس ده ساله به بالا بوده است.

غزه 2

بیشترین فراوانی کشته‌شدگان غزه بین کودکان دو تا چهار ساله، و سپس ده ساله به بالاست.

حدود نیمی از ۱.۸ میلیون مردم غزه، زیر ۱۸ سال هستند. حال بر اساس آمار موجود، حدود یک چهارم از کشته شدگان غزه را نیز کودکان تشکیل داده‌اند.

«بمباران مناطق غیر نظامی»، «تراکم خانه های مسکونی»، «نبود نیروهای امدادگر ویژه برای خروج کودکان از منطقه بحران زده»، «حضور کودکان در کوچه و خیابان به دلیل نبود سرگرمی»، «مرگ شماری از سرپرستان خانواده» و «هیجان ناشی از دوران نوجوانی برای حضور در فضای بحران»، منجر به کشته و مجروح شدن کشته شمار زیادی از کودکان شهر غزه شده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا به نقل از دیدبان حقوق بشر نوشته است علاوه بر کودکان کشته شده، یک سوم از سه هزار کودک مجروح فلسطینی در پی حملات اسرائیل دچار معلولیت شده‌اند.

وزارت بهداشت غزه شمار قربانیان درگیری غزه با اسرائیل را دوهزار و ۱۴۰ کشته عنوان کرده است که ۵۷۸ نفر از آنان کودک، ۲۶۱ نفر زن و ۱۰۲ نفر سالمند هستند.

همچنین ۱۱ هزار و ۱۰۰ نفر در این حملات زخمی شدند که سه هزار و ۱۹۸ نفر کودک ، هزار و ۹۹۴ نفر زن و ۳۸۸ نفر سالمند هستند.

علاوه بر این، بیش از ۱۷ هزار خانه مسکونی در غزه ویران شده است و ۱۰۰ هزار نفر بی‌سرپناه شده‌اند.

Share