Share

شرکت هواپیمایی «ایر مالزی» با توجه به ضرر هنگفت ناشی از دو سانحه هوایی ظرف پنج ماه، ۶۰۰۰ پست کاری خود را خط زد.

Air Malaysia

دو سانحه سقوط و از دست دادن دو بوئینگ ، کمر ایر مالزی را شکسته است

کنسرن هواپیمایی «ایر مالزی» ناچار شد زیان میلیاردی ناشی از سقوط دو هواپیمای بوئینگ خود را با تعدیل نیرو و حذف ۶۰۰۰ پست کاری در این خطوط جبران کند. این خبر را شرکت سرمایه‌گذاری دولتی «خزانه» اعلام کرد که بیشترین سهام را در این خطوط دارد.

گذشته از تصمیم یاد شده، قرار است سهام این شرکت به مدت سه سال از بازار بورس بیرون بیاید و بازگشت آن مشروط به بازسازی و مساعد شدن فضای کاری آن شود.

۶۹ درصد سهام ایرمالزی در اختیار صندوق سرمایه‌گذاری دولتی «خزانه» است. بازسازی این کنسرن نزدیک به شش میلیارد رینگیت مالزی (۱ میلیارد و ۴۴۰ میلیون یورو) هزینه بر می‌دارد.

زیان نیم‌ساله: ۱۸۰ میلیون یورو

روز جمعه ۲۸ اوت، سرمایه‌گذاران و صاحبان «ایرمالزی» از ۷۳ میلیون و ۹۰۰ هزار یورو ضرر در سه ماهه دوم سال خبر داده بودند. این میزان زیان در شش ماهه نخست سال برابر با ۱۸۰ میلیون یورو اعلام شد.

این بالاترین زیان ایرمالزی در سه سال گذشته است که تعداد کارکنان آن بالغ بر ۲۰ هزار نفر می‌شود. این خطوط هواپیمایی پیش از این نیز در رقابت با «ایر آسیا» سه سال ضرر داده بود اما وضعیت مالی‌اش عمدتا به دلیل از دست دادن دو بوئینگ در دو سانحه سقوط آن هم طی ۵ ماه وخیم شده است.

در  مارس ۲۰۱۴، بوئینگ ۷۷۷ ایرمالزی در حالی که از کوالالامپور عازم پکن بود، به دلیلی که همچنان نامعلوم است، ناپدید شد. در ماه ژوئیه نیز یک بوئینگ دیگر این خط هواپیمایی در شرق اوکراین و احتمالا به دلیل شلیک موشک سقوط کرد. کلیه ۲۹۸ مسافر این هواپیما که بیشترشان هلندی بودند، کشته شدند.

پرواز نخست، ۲۳۹ مسافر و خدمه داشت. در هفته‌های اول گفته می‌شد که این هواپیما در اقیانوس هند سقوط کرده اما جستجوها هیچ نتیجه‌ای ندادند و دلیل سقوط هواپیما و محل احتمالی این سقوط همچنان مبهم است.

Share