Share

وزیر اسبق نفت به دلیل تولید بنزین آلوده پتروشیمی در زمان مسئولیتش، به دادسرای کارکنان دولت احضار شد.

mir kayemi ahmadi nejad

مسعود میرکاظمی، در سخنرانی رأی اعتماد در مجلس، واحد اندازه‌گیری نفت را به جای بشکه، تن بیان کرده بود

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، وکلای دادگستری از وزیر اسبق نفت، به دلیل تولید بنزین آلوده توسط پتروشیمی در زمان مسئولیت وی،  شکایت کرده‌اند و او به دادگاه احضار شده است.

پیمان حاج محمود عطار، علیرضا دقیقی و مصطفی ترک همدانی سه وکیل دادگستری هستند که علیه وزیر اسبق نفت شکایت کرده‌اند.

بازپرس شعبه ۱۵ دادسرای کارکنان دولت مسئولیت بررسی این شکایت را عهده‌دار شده است. پیش از این، روز ۲۱ خردادماه سال جاری، نمایندگان وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست برای پاسخگویی و ارائه نظرات خود راجع به آلودگی یا عدم آلودگی بنزین پتروشیمی احضار شده بودند.

ترک همدانی در گفت‌و‌گو با ایرنا گفته است که روز یکشنبه نهم شهریور (۳۱ اوت) بازپرس شعبه ۱۵ دستور احضار وزیر اسبق نفت را صادر کرده است.

mirkazemi

مسعود میرکاظمی یکی از وزرای دولت دهم و عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود

منظور از وزیر اسبق نفت، احتمالاً مسعود میرکاظمی، اولین وزیر نفت در دوره دوم ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد است. با این حال، نام وزیر اسبق نفت در متن خبرگزاری‌های داخلی ایران درج نشده است.

مسعود میرکاظمی یکی از وزرای عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که ابتدا عهده‌دار وزارت بازرگانی شد. وی در حالی دور دوم دولت احمدی‌نژاد پس از سال ۱۳۸۸ با رأی شکننده‌ای به عنوان وزیر نفت انتخاب شد که هیچ تجربه‌ای در صنعت نفت نداشت و در سخنرانی روز رأی اعتماد در مجلس، واحد اندازه‌گیری نفت را به اشتباه به جای بشکه، تن نامید.

در زمان فعالیت دوساله میرکاظمی به عنوان وزیر، به دلیل یک گزارش اشتباه، دستور توقف سوآپ نفت ایران از کشورهای دریای خزر صادر شد که حاصل ده سال رایزنی‌های دیپلماتیک بود و هرگز پس از آن درست نشد. اکنون ایران احتمالاً به دلیل فسخ یک‌جانبه قرارداد، جریمه‌ای چندمیلیارددلاری پیش رو خواهد داشت.

میرکاظمی همچنین ظرف یک‌سال ۲۵۰ مدیر نفتی باتجربه را تصفیه کرد. او با تأکید بر تولید بنزین آلوده پتروشیمی، خواستار «خودکفاکردن» ایران در عرصه بنزین بود که به قیمت آلودگی شدید محیط زیست به خصوص در شهر تهران تمام شد.

در نهایت، خانه‌نشینی ۱۱ روزه احمدی‌نژاد به عزل میرکاظمی انجامید.

Share