Share

بر اساس یک‌ قانون نانوشته، گروه‌های موسیقی در ۱۳استان در صورتی می‌توانند مجوز برگزاری کنسرت دریافت کنند که هیچ نوازنده زن یا همخوان زنی در گروه حضور نداشته باشد.

حلقه حضور بانوان نوازنده در شهرستان‌ها هر روز تنگ‌تر می‌شود و بر اساس یک‌قانون نانوشته آن‌ها اجازه حضور روی سن را ندارند.

حلقه حضور بانوان نوازنده در شهرستان‌ها هر روز تنگ‌تر می‌شود و بر اساس یک‌قانون نانوشته آن‌ها اجازه حضور روی سن را ندارند.

روزنامه شرق در شماره روز سه‌شنبه ۱۱شهریور نوشت: «زنان نوازنده پشت چراغ‌ قرمز ایستاده‌اند. معلوم نیست چه زمانی قرار است چراغ سبز برای آن‌ها روشن شود. حلقه حضور بانوان نوازنده در شهرستان‌ها هر روز تنگ‌تر می‌شود و بر اساس یک‌قانون نانوشته آن‌ها اجازه حضور روی سن را ندارند.»

بر پایه این گزارش حضور زنان نوازنده در اجرای زنده موسیقی در بعضی شهرها از جمله «اصفهان، تبریز، ارومیه، زنجان، گرگان، تمامی شهرهای استان خراسان، برخی از شهرهای خوزستان و… ممنوع است و گروه‌های موسیقی اجازه استفاده از هیچ نوازنده زن یا همخوان زنی را در گروه ندارند.»

با این حال پیروز ارجمند، مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفته است: «وقتی بانوان با حجاب و رعایت موازین شرعی و عرفی در یک فضای سالم که مردان هم در همان فضا فعالیت می‌کنند حضور دارند، ممانعتی برای حضور آن‌ها روی سن وجود ندارد.»

او افزوده است: «ما محدودیت شرعی در این زمینه نداریم و بر اساس کدام قانون شرعی زنانی که تمام شئونات اسلامی را رعایت می‌کنند، برای نوازندگی و اجرای موسیقی مشکل دارند؟»

به گفته ارجمند «این نوع تفکیک جنسیتی و مستثنا‌کردن زنان، با سیاست‌های وزارت ارشاد منافات دارد و اگر در شهرستان‌ها زنان برای حضور روی سن مشکل دارند، مربوط به دیدگاه وزارت ارشاد نیست بلکه در ارتباط با نهادهای دیگر است و به همین دلیل ما به‌دنبال شنیدن سخنان آن‌ها هستیم و می‌خواهیم بدانیم بر اساس کدام مستندات جلوی شرکت زنان در گروه‌های موسیقی گرفته می‌شود.»

مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران می‌گوید: «اگر جلو حضور زنان نوازنده را بگیریم، بخشی از عنصر خلاقه بانوان را نادیده گرفته‌ایم. شک نداریم اقوام ایرانی در مورد مباحث مذهبی و دینی حساس هستند اما همین اقوام در فعالیت‌های آیینی خود، حضور زنان و مردان را در کنار هم دارند.»

چند روز پیش نیز حسین علیزاده، آهنگساز و نوازنده ایرانی به خبرگزاری ایسکانیوز گفت : «در گذشته تنها در چند شهر، خانم‌ها اجازه حضور روی صحنه را نداشتند اما در حال حاضر تقریبا همه شهر‌ها دارند هماهنگ می‌شوند که در گروه نوازنده خانم نباشد.»

علیزاده افزود: «ما به‌صورت فردی مدام به این وضعیت اعتراض کرده‌ایم اما باید به این مسأله به‌صورت جمعی نیز اعتراض کرد.»

به‌گفته او«در مورد مسائل موسیقی هر روز شخصی، تصمیمی می‌گیرد و این اشخاص یک عده عوامل دارند که به سالن‌ها می‌ریزند و کنسرت‌‌‌ها  را به‌هم می‌زنند.»

Share