Share

کمیساریای کمک به آوارگان سازمان ملل (UNHCR) می‌گوید، جنگ در شرق اوکراین بیش از یک میلیون نفر را در به در کرده است. نزدیک ۸۱۴ هزار نفر از آوارگان به روسیه گریخته‌اند و ۲۶۰ هزار نفر دیگر به مناطق مجاور کانون درگیری پناه برده‌اند.

east Ucrain

آوارگان شرق اوکراین در نزدیکی مرز روسیه – اوت ۲۰۱۴

این کمیساریا هشدار داده که استمرار درگیری‌های مسلحانه در دونتسک و لوهانسک می‌تواند سیل دیگری از آوارگی و در به دری را موجب شود؛ سیلی با ابعاد به مراتب وسیع‌تر از میزان کنونی.

ونسان کوشتل، رئیس بخش اروپای این کمیساریا می‌گوید در کنار گریز انبوه مردم به روسیه و شهرهای دیگر اوکراین، گروهی نیز به بلاروس، مولداوی یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا گریخته‌اند.

دولت اوکراین جدایی‌طلبان و مخالفان خود را تروریست می‌نامد و ارتش را به مصاف آنها فرستاده است اما بیش از همه، شهروندان روس‌تبار در شرق اوکراین متحمل هزینه و آسیب شده‌اند.

محاصره دونتسک و لوهانسک به گرسنگی، سرما و محرومیت مردم غیرنظامی از نیازمندی‌های دارویی و بهداشتی منجر شد. بنا بر آخرین آمار سازمان ملل، دردرگیری‌ طرفین در شرق اوکراین از شش ماه پیش تاکنون، بیش از ۲۶۰۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

طبق آمار سازمان ملل، تعداد کشته‌شدگان از نیمه ماه آوریل تاکنون را در بر می‌گیرد و نشان‌دهنده افزایش قربانیان ادامه نبردها در مناطق پرجمعیت است.

در گزارش سازمان ملل در ۷ شهریور،  آمده بود که ‌دست‌کم دو هزار و ۵۹۳ نفر از نیمه ماه آوریل تا ۲۷ اوت کشته شده‌اند.

شرایط انسانی جنگ‌زدگانی که در منطقه باقی مانده‌اند، نیز وخیم توصیف می‌شود و بسیاری از مناطق از آب و برق نیز محروم هستند.

Share