Share

ایران برای مقابله با کم‌آبی و پاسخ‌گویی به نیازهای روز افزون آبی، ممکن است گزینه واردات آب از کشورهای دیگر را نیز در نظر بگیرد.

water transfer-02

گزینه خرید آب از تاجیکستان مورد توجه قرار گرفته است

به گفته حمیدرضا جانباز، مدیر عامل آب و فاضلاب کشور، سیاست‌های وزارت نیرو در خصوص تامین آب شرب این است که تمامی گزینه‌ها از جمله انتقال آب از حوزه‌ها و کشورهای دیگر، تغییر کاربری چاه‌های بخش کشاورزی به شرب واستفاده از آب شیرین‌کن‌ها در استان‌های مختلف مورد بررسی قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، با این‌حال مدیر عامل آب و فاضلاب کشور تاکید کرده است که اولویت با تامین نیازهای آبی با استفاده از منابع داخل کشور است.

با توجه به شدت گرفتن بحران کم آبی در ایران، زمزمه‌هایی مبنی بر ضرورت واردات آب از کشورهای همجوار ایران مطرح شده است.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو، برای شرکت در دهمین اجلاس کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و  تاجیکستان، به شهر دوشنبه سفر کرده است. گفته می‌شود یکی از اهداف این سفر، مذاکره برای خرید و واردات آب از تاجیکستان به ایران است.

او در هفته‌های پیش و قبل از سفر خود به تاجیکستان اعلام کرده بود می‌توان از کشورهایی که با آن ها تعاملاتی داریم آب وارد کنیم اما احتمال تغییر در تعاملات بین کشورها وجود دارد و به همین دلیل وابستگی در مساله آب به هیچ وجه خوشایند نیست.

پیش‌تر استاندار خراسان رضوی پیشنهاد داده بود در ازای واردات ۴۰۰ تا ۵۰۰میلیون مترمکعب آب از کشور تاجیکستان به خراسان رضوی، گاز یا نفت به آن کشور صادر شود.

Share