Share

قرار بود فرانسه با وجود انتقادهای بسیار، نخستین ناو جنگی «میسترال» را در ماه اکتبر به روسیه تحویل دهد اما عصر چهارشنبه ۳ سپتامبر اعلام شد که شرایط این کار فراهم نیست.

Misteral

ناو میسترال قادر به حمل ۱۶ هلی‌کوپتر و ۱۳ تانک است

فرانسه در تصمیم خود برای تحویل ناو جنگی میتسرال به روسیه تجدیدنظر کرده است. این خبر از سوی مقامات کاخ الیزه پس از نشست شورای دفاع فرانسه در عصر چهارشنبه ۳ سپتامبر اعلام شد. در بیانیه الیزه آمده که با وجود دورنمای آتش‌بس در اوکراین «این امر عجالتا میسر نیست.»

دولت فرانسه در بحبوحه بحران اوکراین و به رغم انتقادهای بسیار، اعلام کرده بود که ناو یاد شده را در ماه اکتبر به روسیه تحویل می‌دهد. تاکنون در توضیح این تصمیم، تاکید می‌شد که توافق بر سر معامله تسلیحاتی با روسیه، پیش از شروع منازعه اوکراین صورت گرفته است.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، تا یک هفته پیش می‌گفت: «روس‌ها مبلغ خرید را پرداخته‌اند و ما در صورت عدم تحویل ناو ناچاریم ۱/۱ میلیارد یورو را به آنها عودت دهیم.»

تجدید نظر در این تصمیم در حالی اعلام می‌شود که سربازان نیروی دریایی روسیه در تابستان، دوره‌های آموزشی لازم را برای استفاده از این ناو، در فرانسه دیده بودند.

قرارداد فروش این ناو در سال ۲۰۱۱ بین فرانسه و روسیه بسته شده بود اما پاریس به دلیل گسترش منازعه در اوکراین، همواره زیر فشار بود تا این معامله را فسخ کند. در کنار آمریکا، شرکای اروپای شرقی پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» نیز از منتقدان جدی این معامله بودند.

ناو «میتسرال» بزرگترین ناو جنگی فرانسه پس از ناو هواپیمابر «شارل دو گل» است و قادر است ۱۶ هلی‌کوپتر، ۱۳ تانک و حدود یک‌صد خودرو را به همراه ۴۵۰ سرباز حمل کند.

همسایگان روسیه از جمله کشورهای حوزه بالتیک، بیم دارند که مسکو از این ناو برای عملیات زمینی  نیز استفاده کند.

Share