Share

نخستین شب جشنواره موسیقی تهران شامگاه چهارشنبه ۱۲ شهریور ماه با هنرنمایی گروه موسیقی «هم‌آوایان» (به آهنگسازی و سرپرستی حسین علیزاده) در عمارت مسعودیه برگزار شد.

جشنواره موسیقی تهران را خانه موسیقی از ۱۲ تا ۱۸ شهریور برگزار می‌کند. در هفتمین روز این مراسم هم جشن خانه موسیقی برگزار می‌شود.

  گروه موسیقی «هم‌آوایان» در عمارت مسعودیه

گروه موسیقی «هم‌آوایان» در عمارت مسعودیه

در مراسم پایانی جشن خانه موسیقی هم قرار است استعدادهای جوان و نوجوان، موسیقی نواحی، موسیقی کلاسیک و موسیقی سنتی اجراهایی در صحنه عمارت مسعودیه برگزار کنند.

غیاب بسیاری از گروه‌های موسیقی

در این مجموعه برنامه‌ها بسیاری از گروه‌های موسیقی تلفیقی و همچنین گروه‌های موسیقی پاپ و راک و متال شرکت داده نشده‌اند.

حمید رضا نوربخش، مدیر عامل خانه موسیقی در یک نشست خبری که مرداد ماه برگزار شد، درباره چگونگی برنامه‌ریزی در جشنواره موسیقی تهران گفته بود: «در اولین دوره فستیوال موسیقی تهران تلاش کردیم تا گروه‌هایی را دعوت کنیم که به لحاظ مخاطب از موفقیت‌های خوبی برخوردار بودند. البته ما از خیلی از دوستان برای شرکت در جشنواره دعوت کردیم، اما خودشان یا تمایلی برای شرکت نداشتند و یا از آمادگی لازم برای حضور در این جشنواره برخوردار نبودند. این در حالی است که ما از هنرمندان موسیقی پاپ هم برای شرکت در جشنواره دعوت کردیم اما آنها نیز یا فرصت این کار را نداشتند یا تمایلی به حضور پیدا نکردند.»

برنامه‌های جشنواره موسیقی تهران

جشنواره موسیقی تهران در عمارت مسعودیه

چهارشنبه ۱۲شهریور گروه هم‌آوایان حسین علیزاده، محمد معتمدی
پنجشنبه ۱۳شهریور گروه کامکار‌ها کامکارها
جمعه ۱۴شهریور گروه پالت امید نعمتی و دیگر اعضای گروه
شنبه ۱۵شهریور گروه شمس کیخسرو پورناظری
یکشنبه ۱۶شهریور گروه برادران پورناظری همایون شجریان
دوشنبه ۱۷شهریور گروه اشتیاق علی رضا قربانی

در این برنامه‌ها همچنین از هنرمندان زن نیز نشانی نیست. پیروز ارجمند، مدیر دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران بارها بر حضور زنان نوازنده بر صحنه تأکید کرده است، اما همچنان در بسیاری از شهرهای ایران، زنان را از حضور در صحنه بازمی‌دارند.
چند روز پیش حسین علیزاده به خبرگزاری ایسکانیوز گفته بود: «در گذشته تنها در چند شهر، خانم‌ها اجازه حضور روی صحنه را نداشتند اما در حال حاضر تقریباً همه شهر‌ها دارند هماهنگ می‌شوند که در گروه نوازنده خانم نباشد.»

در اجراهایی که گروه هم‌نوایان در خارج از ایران برگزار کردند، راحله برزگری آواز می‌خواند. اما اجرای تهران به دلیل همین محدویت‌ها یکسر مردانه بود.

ویدئو: «پیر فرزانه» با هنرنمایی راحله برزگری و حسین علیزاده

هنرنمایی «هم‌نوایان» روی صحنه عمارت مسعودیه

در نخستین شب جشنواره موسیقی تهران طناز طباطبایی، بازیگر تئاتر و سینما روی صحنه آمد و پس از خوش آمدگویی به حاضران، درباره کمپین حمایت از موسیقی صحبت کرد. این کمپین را خانه موسیقی به راه انداخته و هدفش این است که با اطلاع‌رسانی، مانع از دانلود غیر قانونی قطعات موسیقی شود.

سپس حسین علیزاده (آهنگساز) و محمد معتمدی (خواننده) همراه سایر اعضای گروه «هم آوایان» روی صحنه آمدند و قطعاتی از موسیقی ایرانی را در دو بخش اجرا کردند.

«هم‌آوایان» با پیش درآمد «بیات ترک» برنامه‌شان را آغاز کردند و در ادامه قطعاتی چون «ساز و آواز» با شعری از سعدی، «چهارمضراب بیات ترک»، «ساز و آواز» و «دیرفانی» با شعری از مولانا را اجرا کردند.

بخش دوم این کنسرت هم به اجرای قطعاتی از موسیقی ایرانی بر اشعاری از سلمان ساوجی، مولانا، بابا طاهر و نیما یوشیج اختصاص داشت.

حسین علیزاده با دو ساز سه‌تار و شورانگیز قطعات موسیقی ایران را روی صحنه برد و در ابتدای بخش دوم قطعه «سماع» را با آواز معتمدی اجرا کرد و در ادامه به ترتیب قطعاتی چون «مثنوی»، «سرمست»، «بداهه نوازی»، «دل دیوانه»، «هنگام» و «باده تویی» از ساخته‌های خودش را نواخت.

گالری عکس: گروه هم‌نوایان در عمارت مسعودیه

  • گروه هم‌نوایان در عمارت مسعودیه

 

Share