Share

تنها چند ساعت پیش از موعد مقرر برای اعلام آتش‌بس، نیروهای ارتش اوکراین و شورشیان هوادار روسیه در شرق بندر ماریوپول با یکدیگر درگیر شدند.

نبرد بین ارتش اوکراین و جدایی‌طلبان روسیه با شدت ادامه دارد

در سایه درگیری‌های جدید، اعمال سر موعد طرح آتش‌بس که همزمان با اجلاس ناتو در جریان است، با تردیدهایی روبه‌رو شده

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، امروز جمعه پنجم سپتامبر، بندر استراتژیک ماریوپول در نزدیکی دونتسک صحنه تجدید درگیری‌ها بین نیروهای اوکراینی و جدایی‌طلبان شورشی بود.

این درگیری‌ها در حالی رخ می‌دهند که قرار است ظرف چند ساعت آینده نمایندگان دولت‌های مسکو و کیف آتش‌بسی بلندمدت را به عنوان نخستین گام برای طرح بلندمدت رفع بحران در شرق اوکراین اعلام کنند.

«تلاش شورشیان برای تسخیر ماریوپول»

اوکراین ادعا کرده است که نیروهای این کشور در تلاش هستند تا حمله عظیم شورشیان برای تسخیر بندر ماریوپول را دفع کنند.

بندر ماریوپول شهری ۵۰۰ هزار نفری در کناره دریای سیاه است که به دلیل صادرات فولاد اهمیت استراتژیکی دارد. به علاوه، ماریوپول در میانه راه دونتسک، پایتخت حکومت خودخوانده شورشیان، با «کریمه»، ناحیه منضم‌شده به روسیه در ابتدای بحران قرار دارد.

گروه «شبه‌نظامیان داوطلب آزوف» نیز در صفحه‌های شبکه اجتماعی خود مدعی شده‌ که همراه با سربازان اوکراینی، در حال اجرای عملیات ضدحمله علیه شورشیان است.

آتش‌بس در سایه تردید

در سایه درگیری‌های جدید، اعمال سر موعد طرح آتش‌بس که همزمان با اجلاس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در جریان است، با تردیدهایی روبه‌رو شده است.

به گزارش رویترز، بخشی از سربازان و مردم اوکراین نیز با این طرح مخالفند و آن را خیانت به خون‌های ریخته‌شده می‌دانند.

ساکنان مناطق شرقی نیز که اغلب دولت مرکزی اوکراین را مسئول جنگ داخلی می‌دانند، آتش‌بس را عملی نمی‌دانند، زیرا به باور آنها پوروشنکو، رییس‌جمهوری اوکراین، تنها بر ارتش این کشور کنترل دارد و گروه‌های شبه‌نظامی که آزادی عمل بیشتری دارند، به حملات خود ادامه خواهند داد.

Share