Share

سخنگویان وزارت خارجه ایران و آمریکا خبر همکاری دو کشور در مبارزه با داعش در عراق را رد کردند.  سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده می‌گوید هیچ برنامه‌ای هم برای این همکاری وجود ندارد.

DAESH1

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به خبر شبکه فارسی «بی‌بی‌سی»، موافقت رهبر ایران برای همکاری با آمریکا علیه داعش در عراق را تکذیب کرد.

خبرگزاری‌های «مهر» و «فارس» از قول سخنگوی وزارت خارجه ایران نوشته‌اند: «مواضع ما در این خصوص پیش‌تر اعلام شده و خبر مزبور صحت ندارد.»

بی‌بی‌سی بعد از ظهر جمعه ۵ سپتامبر از قول منابع مطلع در ایران نوشته بود که رهبر ایران به قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس اجازه داده برای مبارزه با شبه‌نظامیان گروه «دولت اسلامی»، ایران و آمریکا در عراق همکاری کنند.

انتشار عکس و فیلمی از قاسم سلیمانی در شبکه اینترنت که ظاهراً در عراق و پس از شکسته شدن محاصره شهر آمرلی گرفته شده، شائبه واقعی بودن این خبر را تشدید می‌کرد.

خبرگزاری رویترز پیش‌تر نوشته بود که هم در «سلیمان بک» و هم در «آمرلی»، نیروهای ایرانی از پیشمرگه‌های کرد و ارتش عراق پشتیبانی کرده‌اند. به نقل از این خبرگزاری، تعدادی افسران ایرانی در عملیات نجات این شهرها حضور داشتند که به دلیل ناآشنایی با زبان کردی، مترجمانی نیز ‌آنها را همراهی می‌کردند.

ساعاتی پس از تکذیب وزارت خارجه ایران، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز خبر یادشده را تکذیب کرد.

برنادت میهن، به «بی‌بی‌سی» فارسی گفته است: «ایالات متحده هیچ‌گونه همکاری نظامی یا تبادل اطلاعاتی با ایران ندارد و برای داشتن این همکاری هم برنامه‌ای ندارد.»

ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم خبر مربوط به همکاری پنهان ایران و آمریکا برای مقابله با «داعش» را رد کرد.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران، قبلاً در مورد همکاری ایران با آمریکا علیه داعش گفته بود: «تهران و واشنگتن ممکن است در عراق منافع مشترکی داشته باشند اما این معنای همکاری میان دو کشور نیست و دلیلی برای این کار وجود ندارد.»

در همین روز اعلام شد که ۹ کشور در فراخوان دولت آمریکا برای همیاری در مقابله علیه داعش، ائتلاف خواهند کرد. این کشورها عبارتند از آلمان، فرانسه، بریتانیا، دانمارک، استرالیا، کانادا، ایتالیا، لهستان و ترکیه.

Share