Share

یک هواپیمای چارتر ارتش آمریکا که حامل ۱۰۰ آمریکایی بوده، روز جمعه ۱۴ شهریور در جنوب ایران به زمین نشسته است.

Iran usa sanction

حدود ۱۰۰ آمریکایی و احتمالا دو شهروند کانادایی سوار این هواپیما بوده‌اند

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که این هواپیمای که از پایگاه هوایی آمریکا در بگرام افغانستان به مقصد دوبی در حال پرواز بوده، پس از منحرف شدن به حریم ایران به دلیل مسائل مربوط به برنامه پروازش، در شهر بندرعباس به زمین نشسته است.

مقامات ایران پس از آن که گفته شد هواپیما از سوخت کافی برای بازگشت به افغانستان برخوردار نیست، نخست خواستار دور زدن هواپیما و سپس فرود آن در بندرعباس شدند.

روزنامه «واشنگتن‌پست» گزارش داده که مسئولان مراقبت پرواز در ایران درباره طرح پرواز این هواپیما تردید کرده‌اند و ابتدا از آن خواسته‌اند به مبدا خود در افغانستان باز گردد و طرح پروازش را اصلاح کند اما خلبانان این هواپیما گفتند که سوخت کافی برای بازگشت ندارند. پس از آن، مسئولان ایرانی از خلبانان این هواپیما خواستند در بندرعباس فرود بیاید.

پایگاه هوایی بگرام

پایگاه هوایی آمریکا در بگرام افغانستان

این روزنامه نوشته است که حدود ۱۰۰ آمریکایی و احتمالا دو شهروند کانادایی سوار این هواپیما بوده‌اند.

واشنگتن‌پست به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که ایران این هواپیما را وادار به فرود کرده و جت‌های جنگنده ایران این هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ را همراهی کرده‌اند.

با این حال ماری هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «خلاف برخی گزارش‌های مطبوعاتی، هیچ جت جنگنده ایرانی در ایجاد این وضعیت دخالت نداشت.»

به گفته او، این هواپیما که متعلق به شرکت اماراتی «فلای دوبی» است، در نهایت بندرعباس را ترک کرده و در دبی به زمین نشسته است.

روابط واشنگتن و تهران بیش از سه دهه است که قطع شده. آمریکا در آوریل ۱۹۸۰ (فرودرین ۱۳۵۸) پس از گذشت پنج ماه از اشغال سفارت این کشور در تهران توسط دانشجویان ایرانی، مناسبات سیاسی‌اش را با تهران قطع کرد.

دو کشور اکنون بر سر فعالیت هسته‌ای ایران اختلاف دارند و در حال مذاکره با حضور پنج قدرت دیگر جهان برای حل این اختلاف هستند.

Share