Share

نقی میرزا کریمی، سرپرست پارک ملی لار از بازداشت پنج شکارچی غیرمجاز خبر داد که اقدام به شکار غیرقانونی در محدوده پارک ملی لار کرده بودند.

shekar

پستاندارانی از جمله کل و بز، آهو، خفاش انگشت دراز، قوچ و میش ارمنی، خرس سیاه، در وضعیت «آسیب پذیر» طبقه‌بندی شده‌اند

نقی میرزا کریمی، روز شنبه ۱۵شهریور در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: « روز چهارشنبه (۱۲شهریور) محیط بانان پارک ملی لار در زمان گشت و پایش، از حضور شکارچیان در منطقه مطلع می‌شوند و پس از اطلاع از این موضوع و انجام بررسی‌های لازم به دقت وضعیت را زیر نظر قرار دادند.»

او افزود: «متخلفان که متوجه هوشیاری مأمورین اجرایی منطقه شده بودند، سعی در فرار و رها کردن لاشه حیات وحش در منطقه را داشتند که محیط بانان پارک ملی لار پس از عملیات تعقیب و گریز و تیراندازی هوایی این شکارچیان را متوقف و دستگیر کردند.»

سرپرست پارک ملی لار گفت: «لاشه‌های رها شده و موجود در خودرو شامل پنج رأس شکار شامل دو رأس بز، دو رأس بزغاله و یک رأس کلچه حدوداً دو ساله می‌شود که کشف و ضبط شد.»

میرزا کریمی گفت: «دو راس بزغاله و یک راس کلچه شکارشده نه گوشت قابل توجهی دارد و نه برای تاکسیدرمی قابل استفاده است، بنابراین نوعی کشتار بی‌رحمانه است که باید اشد مجازات شامل حبس و پرداخت ضرر و زیان برای متخلفان اعمال شود تا قدرت بازدارندگی داشته باشد.»

park lar

چند پستاندار از جمله گوزن زرد ایرانی، گورخر آسیایی، فک دریای خزر، نهنگ آبی و نهنگ باله‌ای نیز در معرض خطر انقراض هستند

در کمتر از صد سال گذشته، برخی از ارزشمند‌ترین گونه‌های جانوری در ایران مانند شیر ایرانی و ببر مازندران به کلی منقرض شده‌اند.

طبق جدول منتشر شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست ایران، اکنون وضعیت یوزپلنگ ایرانی در حالت بحرانی قرار دارد و چند پستاندار دیگر از جمله گوزن زرد ایرانی، گورخر آسیایی، فک دریای خزر، نهنگ آبی و نهنگ باله‌ای نیز در معرض خطر انقراض هستند. پستانداران دیگری از جمله کل و بز، آهو، خفاش انگشت دراز، قوچ و میش ارمنی، خرس سیاه، نیز در وضعیت «آسیب پذیر» طبقه‌بندی شده‌اند.

اما به جز پستانداران، تعدادی از پرندگان، خزندگان، دو زیستان و ماهیان نیز در وضعیت بحرانی یا در معرض خطر انقراض قرار دارند. دال یا کرکس پشت سفید، عقاب خالدار بزرگ، لاک‌پشت پوزه عقابی، تمساح مردابی، سمندر لرستانی، ماهی ازون برون و ماهی کپور وحشی جزو جاندارانی هستند که وضعیت آن‌ها بحرانی یا در حال انقراض تشخیص داده شده است.

سازمان حفاظت محیط زیست، علت انقراض گونه‌های مختلف جانداران و در معرض خطر قرار گرفتن آن‌ها را در سه دسته کلی «عوامل ناشی از توسعه و فعالیت‌های انسانی»، «عوامل طبیعی» و «عوامل ناشی از ضعف ساختار حفاظت» بررسی کرده است. در دسته «عوامل ناشی از توسعه و فعالیت‌های انسانی» چند عامل مختلف مسئول از میان رفتن جانوران و زیستگاه‌های آن‌ها تشخیص داده شده‌‌اند.»

«جزیره‌ای شدن زیستگاه‌ها و جمعیت گونه‌ها»، «وجود سلاح‌های غیر مجاز»، «حضور دام بیش از ظرفیت در زیستگاه‌ها» و «تجارت غیر قانونی گونه‌های جانوری و اجزای آن‌ها»، همگی به طور مستقیم ناشی از فعالیت‌های انسانی و رعایت نکردن چارچوب‌های مربوط به توسعه پایدار است. در بخش عوامل طبیعی نیز شیوع انواع بیماری‌ها و خشکسالی‌های متناوب جزو مهم‌ترین عوامل تهدیدکننده حیات وحش ایران هستند.

Share