Share

هیأت داوران هفتاد و یکمین جشنواره فیلم ونیز به ریاست الکساندر دسپلات برگزیدگانش را اعلام کرد. فیلم «قصه‌ها» ساخته رخشان بنی‌اعتماد جایزه بهترین فیلمنامه قدیمی‌ترین جشنواره فیلم جهان را به دست آورد. این فیلم در ایران تاکنون به نمایش عمومی درنیامده است. علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته بود فیلم‌هایی مانند «قصه‌ها» نباید ساخته شود.

مراسم اهدای جوایز هفتاد و یکمین جشنواره فیلم ونیز در «سالا گرانده» در ونیز برگزار شد. اجرای این مراسم را لوییزا رانیِر، بازیگر ایتالیایی به عهده داشت.

رخشان بنی‌اعتماد و پیمان معادی در جشنواره فیلم ونیز

رخشان بنی‌اعتماد و پیمان معادی در جشنواره فیلم ونیز

جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم ونیز به خاطر فیلم «قصه‌ها» به رخشان بنی‌اعتماد و فرید مصطفوی رسید.

آندری کونچالوفسکی به خاطر فیلم «شب‌های سفید پستچی» جایزه بهترین کارگردانی را به دست آورد.

جوایز دیگر بخش اصلی ونیز در یک نگاه:

جایزه ویژه هیأت داوران «سیواس» (Sivas) کان مژده‌چی
بهترین بازیگر مرد «دل‌های گرسنه» آدام درایور
بهترین بازیگر زن «دل‌های گرسنه» آلبا رورهواچر
بهترین بازیگر جوان آخرین ضربه چکش» رومن پل
جایزه بزرگ هیأت داوران «ظاهر سکوت» جاشوا اوپنهایمر

در افتتاحیه بخش «افق‌ها»ی جشنواره فیلم ونیز که معادل «نوعی نگاه» جشنواره فیلم کن است و از اهمیت خوبی برخوردار است، «رییس جمهور»، آخرین ساخته محسن مخملباف محصول مشترک انگلیس، گرجستان، فرانسه و آلمان به نمایش درآمد. در این بخش، فیلم «دادگاه» ساخته چایتانیا تاماهانه از هندوستان به عنوان بهترین فیلم شناخته شد.
ناجی ابو نوار برای کارگردانی فیلم «ذیب» جایزه بهترین کارگردانی بخش «افق‌ها» را از آن خود کرد.

جایزه بهترین بازیگر مرد بخش «افق‌ها» به امیر حاجی‌حافظ ‌بیگوویچ رسید به خاطر بازی در فیلم «قوانین این‌ها هستند» ساخته اوگنین سِویلیچیچ محصول مشترک کرواسی، فرنسه، صربستان و مقدونیه.

جایزه ویژه هیأت داوران بخش «افق‌ها» هم به فیلم بلوسکونه، یک داستان سیسیلی به کارگردانی فرانکو مارِسکو از ایتالیا تعلق گرفت.

 

Share