Share

رئیس جمهور آمریکا می‌گوید لازم است کشورهای عرب منطقه از جمله عربستان، اردن یا امارات وارد ائتلاف بین‌المللی علیه داعش شوند. اوباما تاکید کرد که مشکل دولت‌های سنی‌، ایران نیست بلکه افراط‌‌گرایی سنی است.

obama111

باراک اوباما روز یکشنبه ۷ سپتامبر در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» عنوان کرد که ایالات متحده برای مبارزه با نیروهای جهادی، صرفا در چارچوب ائتلافی بین‌المللی وارد عمل می‌شود. او گفت لازم است علاوه بر کشورهایی که تاکنون برای تشکیل این ائتلاف اعلام آمادگی کرده‌اند، کشورهای عرب سنی منطقه از جمله اردن، عربستان، امارات متحده عربی  و یا ترکیه نیز وارد میدان شوند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا یک روز پیش‌تر و در ملاقات با نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب، بر ضرورت حضور اعضای اتحادیه عرب در چنین ائتلافی تاکید ورزیده بود.

رئیس جمهور آمریکا قرار است روز چهارشنبه ۱۰ سپتامبر، استراتژی دولت خودرا  برای رویارویی با «دولت اسلامی» در یک پیام تلویزیونی برای مردم کشورش تشریح کند. او در گفت‌وگو با «ان‌بی‌سی» بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده در طرح ائتلاف یاد شده، نیروی زمینی به منطقه اعزام نخواهد کرد.

باراک اوباما به «ان‌بی‌سی» گفت: «برای اولین مرتبه روشن است که مشکل پیش‌ روی دولت‌های سنی مذهب که بیشتر آنها متحدان آمریکا هستند، ایران یا موضوع شیعه و سنی نیست؛ بلکه  بزرگترین خطر افراط‌گرایی سنی است و خود را به شکل داعش نشان داده است.»

دو روز پیش از این سخنان، در حاشیه اجلاس ناتو، اعلام شده بود که ۹ کشور به همراه آمریکا، ائتلافی برای مقابله با داعش تشکیل خواهند داد. هدف از تشکیل این ائتلاف، تضعیف و نابودی داعش بدون توسل به نیروی زمینی عنوان شده است.

روسای دولتی کشورهای آلمان، فرانسه، بریتانیا، لهستان، کانادا، استرالیا، دانمارک و ترکیه، پس از ملاقات با وزیر دفاع آمریکا در ولز، موافقت خود را با ایجاد این جبهه اعلام کردند. در بیانیه مشترک چاک هیگل و جان کری، وزیران دفاع و خارجه ایالات متحده آمده بود: «نباید زمان را برای تشکیل یک جبهه گسترده علیه داعش از دست داد.»

قرار است جزییات مشارکت هر یک از کشورهای حاضر در این ائتلاف از سوی نمایندگان آنها و تا قبل از برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل روشن شود. فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان، پیش‌تر خواستار آن شده بود که کشورهای عربی همسایه عراق، سهمی در مقابله با گروه‌های تروریستی بر عهده بگیرند.

Share