Share

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران بامداد روز دوشنبه ۱۷ شهریور / ۸ سپتامبر در یکی از بیمارستان‌های دولتی تهران تحت عمل جراحی «پروستات» قرار گرفت. رسانه‌های ایران نوشته‌اند این عمل جراحی با موفقیت انجام شده است.

رئیس تیم پزشکی رهبر جمهوری اسلامی گفت عمل جراحی آیت‌الله خامنه‌ای بدون بی‌هوشی و با بی‌حسی موضعی انجام شد.

رئیس تیم پزشکی رهبر جمهوری اسلامی گفت عمل جراحی آیت‌الله خامنه‌ای بدون بی‌هوشی و با بی‌حسی موضعی انجام شد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، آیت‌الله علی خامنه‌ای در آستانه‌ رفتن به بیمارستان برای انجام عمل جراحی، گفت: «من یک عمل جراحی دارم و اکنون عازم بیمارستان هستم. البته جای نگرانی نیست. این به معنای آن نیست که مردم دعا نکنند لیکن انشاءالله جای نگرانی نیست و یک عمل خیلی معمولی و عادی است.»

رسانه‌های ایران عمل جراحی خامنه‌ای را «به دلیل عارضه پروستات» اعلام کرده‌اند و نوشته‌اند این عمل با موفقیت به پایان رسید.

علیرضا مرندی، رئیس تیم پزشکی رهبر جمهوری اسلامی پس از عمل جراحی وضعیت آیت‌الله خامنه‌ای را «کاملا خوب و طبیعی» عنوان کرد و افزود: «این عمل جراحی بدون بی‌هوشی و با بی‌حسی موضعی انجام شد و وضعیت عمومی رهبر انقلاب اسلامی کاملا خوب و طبیعی  است.»

به‌گفته وی «عمل پروستات برای افراد در محدوده سنی سالمندی و حتی میان‌سالی، عمل رایجی است که در اغلب موارد نیاز به برداشتن پروستات به‌وجود می‌آید.»

علیرضا مرندی اعلام کرد این عارضه مدتی بود که در آیت‌الله خامنه‌ای ایجاد شده بود و نظر پزشکان این بود که اکنون زمان مناسبی برای عمل است.

وی افزود عمل جراحی رهبر جمهوری اسلامی در «کمتر از نیم ساعت و با بی‌حسی موضعی» انجام شد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران پس از عمل جراحی آیت‌الله خامنه‌ای، در بیمارستان با وی ملاقات کرد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران پس از عمل جراحی آیت‌الله خامنه‌ای، در بیمارستان با وی ملاقات کرد.

رئیس تیم پزشکی آیت‌الله خامنه‌ای در مورد زمان ترخیص وی از بیمارستان گفت همچون مراقبت‌های بعد از این عمل برای همه بیماران، رهبر جمهوری اسلامی نیز سه تا پنج روز در بیمارستان می‌ماند و پس از ترخیص، دوره نقاهت باید سپری شود و باید به مدت چند هفته فشار کاری، کم و برخی کارها نیز حذف شوند.

محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر خامنه‌ای به خبرگزاری «تسنیم» گفته که آیت‌الله خامنه‌ای بین ۴ تا ۶ روز دیگر به منزل شخصی خود باز می‌گردد.

پیش از این خبرها و شایعاتی در پیوند با وضعیت جسمی آیت‌الله خامنه‌ای در رسانه‌های جهان منتشر شده بود که درستی آن‌ها روشن نیست و برخی از این شایعات نیز درست نبوده‌اند. از جمله این گمانه‌زنی‌ها گزارش روزنامه گاردین به‌قلم رابرت تیت، خبرنگار این روزنامه در تهران بود که گفته بود وی مبتلا به «سرطان پروستات» یا «سرطان غدد لنفاوی» است.

یک سال پیش نیز حسین رستمی، سردبیر سایت عماریون و از چهره‌های اصولگرا که در دیدارهای رهبر جمهوری اسلامی حضور دارد، در صفحه فیس‌بوک خود خواستار دعا برای فردی شد که به‌رغم تکذیب بعدی وی، گفته می‌شد آیت‌الله خامنه‌ای است. او سپس در پستی دیگر با انتشار عکسی از علی خامنه‌ای نوشت: «تن‌ات به ناز طبیبان نیازمند مباد».

یک بار نیز در دی‌ماه سال ۱۳۸۵ شایعاتی مبنی بر این‌که آیت‌الله خامنه‌ای در گذشته است در سایت‌های اینترنتی غربی منتشر شد. این خبر چنان بازتاب یافت که محمدعلی حسینی، سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری خود آن را تکذیب کرد.

علی خامنه‌ای ۷۵ سال سن دارد و پس از مرگ آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب ایران در سال ۱۳۶۸، به‌عنوان دومین ولی فقیه به رهبری جمهوری اسلامی رسید.

وی در سال‌های نخست انقلاب بر اثر انفجار بمب در مسجد ابوذر تهران مجروح شد و دست راست‌اش از کار افتاد.

Share