Share

یک کارخانه «ذرت خشک‌کنی» با مجوز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در حریم درجه یک محوطه میراث جهانی پاسارگاد احداث شده است.

محوطه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است

محوطه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است

به گزارش روز دوشنبه ۱۷شهریور روزنامه اعتماد، یک کارشناس باستان‌شناسی که نامش فاش نشده، گفت: «این کارخانه ذرت خشک‌کنی در حریم درجه یک پاسارگاد قرار دارد و احداث آن نیز با مجوز سازمان میراث فرهنگی صورت گرفته است، بنابراین شکایت‌های انجام گرفته از این کارخانه به نتیجه‌ای نرسید و دادگاه به نفع این کارخانه رأی داد.»

وی افزود: «ظاهرا این مجوز در سال‌های گذشته، از اداره میراث فرهنگی یکی از شهرستان‌های نزدیک به پاسارگاد به نام سازمان میراث فرهنگی صادر شده که تخلفی اداری است، اما پیگیری‌های فعالان گردشگری و مسئولان در مورد آن به نتیجه نرسیده است.»

این کارشناس با بیان اینکه «در مورد این کارخانه دیگر نمی‌شود اقدامی انجام داد»، گفت: «اکنون این کارخانه برای گرفتن مجوز برق خود مجددا نیاز به مجوز سازمان میراث فرهنگی دارد و از آنجا که این کارخانه منظر بسیار نامناسب و نا‌متناسبی با فضای پاسارگاد دارد، سازمان میراث فرهنگی حداقل می‌تواند برای ایجاد تغییراتی در منظر این کارخانه مانند کاهش ارتفاع آن به مسئولان کارخانه فشار وارد کند.»

وی در مورد شهرک صنعتی احداث شده در نزدیک پاسارگاد افزود: «این شهرک صنعتی در حریم درجه سه پاسارگاد احداث شده و در حال بهره‌برداری است، اما نگرانی که در مورد آن وجود دارد، مربوط به گسترش این شهرک صنعتی است که کم کم به حریم درجه دو پاسارگاد نزدیک می‌شود.»

مراحل ساخت یک شهرک صنعتی در حریم محوطه باستانی پاسارگاد که آرامگاه کوروش یکی از آثار تاریخی موجود در آن است، در سال ۱۳۹۰آغاز شد. ساخت این شهرک صنعتی، نگرانی فعالان میراث فرهنگی در ایران را به دنبال داشت.

به گفته فعالان میراث فرهنگی ساخت این شهرک صنعتی به محوطه تاریخی پاسارگاد «آسیب منظری» وارد می‌کند و آلودگی‌های ناشی از این شهرک نیز این محوطه را در برمی‌گیرد.

محوطه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از آثار باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در ۱۳۵کیلومتری شمال شیراز در منطقه پاسارگاد استان فارس قرار دارد.

این محوطه شامل بناهای تاریخی مانند آرامگاه کوروش، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، استحکامات دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری و تنگه بلاغی است.

این محوطه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که طی جلسه یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳در چین برگزار شد به علت دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

هر اثر که در فهرست جهانی یونسکو جای می‌گیرد، طبق کنوانسیون میراث طبیعی و تاریخی باید از سوی کشور نگهدارنده اثر مورد توجه ویژه قرار گیرد و انجام هرگونه اقدامی که اثر را با خطر روبه‌رو کند، ممنوع است.

Share