Share

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از قدرت‌های جهانی خواست از کودکان، زنان و اقلیت‌‌هایی که هدف حملات گروه دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه هستند محافظت کنند.

زید رعد زید الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد

به گفته شاهزاده زید رعد زید الحسین، داعش به دنبال ایجاد حمام خون در سوریه و عراق است.

زید الحسین، شاهزاده اردنی که جانشین ناوی پیلای شده، نخستین فرد از یک کشور مسلمان است که به این سمت انتخاب شده است. او روز دوشنبه ۸ سپتامبر از جامعه جهانی خواست که هدف خود را به طور ویژه بر پایان دادن به جنگ داخلی در عراق و سوریه و همچنین خشونت‌ها در غزه و اوکراین متمرکز کنند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هفته پیش پذیرفت هیئتی را برای بررسی کشتارها و جنایات جنگی گروه داعش به منطقه اعزام کند. گروه «دولت اسلامی» با در اختیار گرفتن بخش‌های وسیعی از سوریه و عراق، تشکیل یک خلافت اسلامی داده است.

زید الحسین در سخنان خود از این گروه اسلامی به عنوان جماعت «تکفیری» یاد کرد. به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اعمال این گروه نشان داده است که کشوری که تحت نفوذ افکار «تکفیری‌» ها به وجود آید چگونه کشوری خواهد بود؛ کشوری که در آن هیچ پناه و مامنی برای افرادی که به تکفیری‌ها اعتقادی ندارند وجود نخواهد داشت و در آن حمام خون به راه می‌افتد.

او همچنین از دولت جدید عراق خواست تا با پیوستن به دادگاه کیفری بین المللی (ICC) راه را برای رسیدگی به جنایات علیه بشریت که اکنون در عراق اتفاق می‌افتد در سطح بین المللی باز کند.

زید الحسین تاکید کرد باید به طور ویژه از اقلیت‌های مذهبی و قومی، و همچنین کودکان و زنان که در معرض کار اجباری، فروخته شدن و سوء استفاده جنسی قرار دارند محفاظت شود.

طبق آمارهای سازمان ملل متحد، شمار کشته‌ها در جریان جنگ داخلی سوریه از مرز ۱۹۰ هزار نفر گذشته است. کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تاکید کرد در تفکر داعش و دیگر گروه‌های تکفیری در افغانستان، نیجریه، پاکستان، یمن، کنیا، سومالی، مالی، لیبی، عراق و وسوریه، هیچ مفهمومی به نام دوست داشتن همسایه و همزیستی با دیگر انسان‌ها که دارای اعتقادات متفاوتی هستند وجود ندارد و تنها نفرت جایگزین آن شده است.

باراک اوباما نیز روز یکشنبه ۷ سپتامبر تاکید کرده بودکه مشکل کنونی ایران نیست، بلکه رواج افراطی گری سنی است. او از کشورهای عرب منطقه از جمله عربستان، اردن و امارات خواست وارد ائتلاف بین‌المللی علیه داعش شوند.

«محاصره غزه پایان یابد»

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بخش دیگری از سخنان خود از اسراییل خواست تا به محاصره هفت ساله نوار غزه خاتمه دهد. به گفته زید الحسین، فلسطینی‌ها شایسته زیستن در شرایطی عادی و به دور از زور و فشار هستند. با این‌حال او تاکید کرد اسراییل نیز حق دارد در امنیت و آرامش و به دور از خطر پرتاب موشک زندگی کند.

زید الحسین در مورد شرایط اوکراین نیز تاکید کرد که از آغاز درگیری‌ها تاکنون حداقل ۳ هزار نفر در این منطقه کشته شده‌‌اند. او از دولت، شورشیان و کشورهای همسایه خواست تا به حفظ جان غیر نظامیان مطابق قوانین بین المللی پایبند باشند.

Share