Share

اتحادیه اروپا تحریم‌های تازه‌ای علیه روسیه تصویب کرده. این تحریم‌ها که صنعت نفت روسیه را نشانه رفته‌اند، از سه‌شنبه ۹ سپتامبر اجرا می‌شوند. روسیه در پاسخ می‌خواهد حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای غرب ببندد.

تحریم‌های برگشت‌پذیر یا اقدامات تلافی‌جویانه؟

دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه در گفت‌و‌گویی که روزنامه «ودوموستی» با او انجام داده، گفته است روسیه تاکنون نسبت به تحریم‌های غرب صبر پیشه کرده. به گفته مدودف در آینده اما روسیه این «اشتباه» را تکرار نخواهد کرد.

روسیه می‌گوید اگر تحریم‌‌های تازه اجرا شوند، آسمانش را به روی هواپیماهای غربی می‌بندد

روسیه می‌گوید اگر تحریم‌‌های تازه اجرا شوند، حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای غربی می‌بندد

مدودوف در این گفت‌و‌گو از احتمال بسته شدن حریم هوایی روسیه به روی هواپیماهای شرکت‌های هواپیمایی غربی سخن گفته است. به گفته نخست وزیر روسیه «آنگاه که شرکت‌های هواپیمایی غرب ناگزیر شوند آسمان روسیه را دور بزنند، بی‌تردید تعداد زیادی از این شرکت‌ها که توان مالی چندانی ندارند ورشکست خواهند شد.»

مدودف اما اظهار امیدواری کرده که روسیه مجبور به اقدامات تلافی‌جویانه در برابر اتحادیه اروپا نشود. از سوی دیگر اتحادیه اروپا هم گفته است اگر روسیه، شرق اوکراین را به حال خود واگذارد، تحریم‌ها «برگشت‌پذیر» خواهند بود.

دیمیتری مدودوف، نخست وزیر روسیه

دیمیتری مدودوف، نخست وزیر روسیه

در اوج جنگ سرد، پرواز بیشتر خطوط هوایی غربی بر فراز آسمان روسیه ممنوع بود و این شرکت‌ها مجبور بودند از مسیر خلیج فارس پرواز کنند یا از فرودگاه آنکوریج آمریکا برای مسیرهای قطبی استفاده کنند.

شرکت‌های هواپیمایی اروپایی، اکنون برای دستیابی به مسیر سریع به مقاصد چین، ژاپن و کره جنوبی، از فراز سیبری عبور می‌کنند و در مقابل، هزینه‌ مشخصی می‌پردازند.

چنانچه روسیه آسمانش را به روی هواپیماهای غرب ببندد، شرکت‌هایی مثل «لوفت هانزا»، «بریتیش ایرویز» و «ایر فرانس» در طی فقط سه ماه، یک میلیارد یورو هزینه متحمل خواهند شد. البته شرکت هواپیمایی «ائروفلوت» روسیه نیز از این افزایش قیمت‌ها آسیب خواهد دید.

بسته حمایتی روسیه از «روزنفت»

تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا صنعت نفت روسیه و صنایع نظامی این کشور را نشانه رفته است. چنانچه این تحریم‌ها فردا، سه‌شنبه ۹ سپتامبر اجرا شوند، دسترسی روسیه به وام‌های خارجی از بانک‌های اروپایی دشوار خواهد شد.

دولت روسیه از «روسنف» حمایت می‌کند

دولت روسیه از «روزنفت» حمایت می‌کند

مدودف، نخست‌وزیر روسیه در گفت‌‌وگو با روزنامه «ودوموستی» این تحریم‌ها را «احمقانه» خوانده و گفته است در حل بحران اوکراین مؤثر نخواهند بود.

مدودف در این گفت‌و‌گو خبر داده است که دولت روسیه قصد دارد از شرکت نفتی «روزنفت» حمایت کند. چنانچه تحریم‌های اتحادیه اروپا اجرا شوند، این شرکت نفتی در معرض خطر قرار می‌گیرد.

شرکت «روزنفت» در ماه اوت سال جاری از دولت روسیه تقاضای یک بسته حمایتی به ارزش ۳۱ میلیارد یویرو کرده بود. نخست وزیر روسیه گفته است دولت قصد دارد این مبلغ را به تدریج در طی یک سال در اختیار «روزنفت» قرار دهد.

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه در شرایطی تصویب شده و از سه‌شنبه ۹ سپتامبر به اجرا گذاشته می‌شوند که جدایی‌طلبان طرفدار روسیه، بندر ماریوپل در اوکراین را محاصره کرده‌اند. این بندر برای صادرات فولاد بسیار اهمیت دارد. آتش‌بس در شرق اوکراین همچنان ناپایدار است و هر دو طرف، یکدیگر را به نقض آن متهم می‌کنند.

Share