Share

دولت هلند در ادامه تحقیقات خود پیرامون علت سقوط  پرواز MH17  ایرمالزی در خاک اوکراین، گزارش داده است که این هواپیما هنگام پرواز در آسمان تحت کنترل شورشیان اوکراین، مورد اصابت چندین «شی‌ء پرسرعت» قرار گرفته است.

هواپیمای MH17 مالزی،۲۸۰مسافر و ۱۵خدمه داشت

گزارش گروه تحقیقات هلندی، تاکید دارد که هواپیمای  MH17 خط هوایی مالزی، پیش از سقوط، در پی برخورد چندین شی‌ء پرسرعت به بدنه آن در آسمان تکه تکه شده است.

در گزارش اخیر دولت هلند همچنین بر اساس اطلاعات جعبه سیاه هواپیما، برج مراقبت، تصاویر ماهواره‌ای موجود و دیگر بررسی‌های حاشیه‌ای، تاکید شده که مکالمات ثبت‌شده خلبان و خدمه این پرواز، نشان می‌دهد که وضعیت هواپیما تا پیش از اصابت این اشیای پرسرعت، در حالت عادی بوده و هیچ نقص فنی نداشته است.

گروه تحقیقاتی هلندی، دلیل دیگر اینکه هواپیما نخست در آسمان تکه تکه شده و بعد سقوط کرده را در این نکته می داند که قطعات آن در منطقه ای به شعاع وسیع در بین دونتسک و لوهانسک پخش شده است.

دولت هلند و یازده کشور دیگر قرار است روند قضائی سقوط هواپیمای  MH17 را پیگیری کنند.

خبرگزاری یونایتدپرس روز دوشنبه ۲۸ ژوئیه /ششم مردادماه به نقل از یک مقام هواپیمایی اروپایی اعلام کرده بود که با بررسی دقیق جعبه سیاه هواپیمای MH17 مالزی ثابت شد که این هواپیما با شلیک موشک سقوط کرده است.

او افزوده بود که بر اساس تمامی شواهد موجود، از جمله اطلاعات جعبه سیاه و بررسی‌های روز شنبه گذشته سازمان امنیت و همکاری‌های هواپیمایی اروپا روی حفره ایجاد شده بر لاشه هواپیما، تنها دلیل سقوط آن اصابت موشک است.

حال در مرحله بعدی تحقیقات علت سقوط هواپیما، اصابت چندین «شیء پرسرعت» عنوان شده است. بر قطعات باقی مانده هواپیما، آثار اصابت چندین شی‌ء هویداست که تحقیقات نشان داده سرعت زیادی داشته‌اند و از خارج با هواپیما برخورد کرده‌اند.

هواپیما نخست در آسمان تکه تکه شده و بعد سقوط کرده است. چون قطعات آن در منطقه ای وسیع پخش شده است.

بوئینگ MH17 خطوط هوایی مالزی، ظهر روز پنجشنبه ۱۷ژوئیه در نزدیکی مرز اوکراین با روسیه سقوط کرد. این هواپیما ۲۸۰مسافر و ۱۵خدمه داشت.

منطقه سقوط این هواپیما در شرق اوکراین، بین دونتسک و لوهانسک بود که تحت کنترل شورشیان مخالف دولت کی‌یف است. این منطقه تنها ۵۰کیلومتر با مرز روسیه فاصله دارد.

دولت اوکراین مسئولیت سقوط هواپیما را متوجه جدایی‌طلبان هوادار روسیه و پرتاب موشک از سوی آنها کرده اما شورشیان گفته‌اند که برد موشک‌های آنها آنقدر نیست که بتوانند این هواپیما را مورد هدف قرار دهند. آنها متقابلا اتهام ساقط کردن هواپیما را متوجه دولت اوکراین دانسته‌اند.

Share