Share

وضعیت جعل کارت‌های پایان خدمت، معافیت به دلایلی چون نابینایی، بیماری و حتی طلاق صوری پدر و مادر، همچنان از حاشیه های داغ فوتبال ایران است.

دوشنبه‌شب، هجدهم شهریورماه در برنامه فوتبالی ۹۰ از شبکه سه تلویزیون ایران، اسامی ۱۰ بازیکن که کارت معافیت از خدمت آنها مشکل داشته و از سوی سازمان نظام وظیفه باطل شده است، اعلام شد.

فوتبال 2

طبق اعلام سازمان لیگ، این بازیکنان حق حضور در تیم‌های نظامی را هم ندارند و باید به خدمت سربازی بروند.

بر اساس گزارش عادل فردوسی‌پور، مجری برنامه ۹۰، اسامی این ۱۰ بازیکن علیرضا ابراهیمی، علی پورخسروانی، سینا عشوری، مهدی محمدزاده، محمدحسین مهرآزما، آرمان شهدادنژاد، حامد زمانی، مهربان عیسی پوران، رضا طاهری و فرهاد سالاری‌پور است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خبری کوتاه نوشته که پیش از این اعلام شده بود کارت پایان خدمت سعید حلافی و بختیار رحمانی باطل شده است و این بازیکنان هم باید به خدمت سربازی بروند. به این ترتیب نام ۱۲ نفر علنی شده است. سازمان نظام وظیفه پیش از این اعلام کرده بود کارت معافیت ۱۳ بازیکن باطل شده است.

طبق اعلام سازمان لیگ، این بازیکنان حق حضور در تیم‌های نظامی را هم ندارند و باید به خدمت سربازی بروند.

به گزارش دو خبرگزاری مهر و تسنیم، سعید حلافی با اشاره به بحران کاری خود پس از باطل شدن کارت معافیت اش در برنامه ۹۰ گفت: «من دو ماه است که خانه‌نشین شده‌ام. سه خانواده را نان می‌دهم. چرا فقط من باید محروم شوم.»

در این برنامه، غلامرضا بهروان، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران هم حضور داشت و گفت: «در فهرست ارائه شده به سازمان نظام وظیفه، مدارک نابینایی، فلجی، مشکلات نخاعی، تکرر ادرار، وضعیت استخوان، وضعیت گوارشی و ریه وجود داشت. انواع و اقسام مشکلات برای گرفتن کارت معافیت وجود دارد.»

عادل فردوسی پور

عادل فردوسی‌پور، مجری برنامه ۹۰

حمید صدرالسادات، رئیس سازمان نظام وظیفه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، با آمدن روی خط آزاد برنامه ۹۰، با شمردن انواع و اقسام بیماری‌هایی که باعث معافیت بازیکنان شده است، به شماری از این بازکنان که با وجود بیماری اعلام شده، در رقابت های جام جهانی فوتبال هم شرکت کرده‌اند اشاره کرد و گفت: «به طور جدی کار را دنبال می‌کنیم. رسیدگی فرایند خاص خود را دارد. ابتدا باید افراد را دعوت کنیم تا بعد مدارک را بیاورند و مراحل بعدی. اینها زمان بر است.»

وی با تاکید بر اینکه در این زمینه «تنها به اسناد و مدارک تکیه می‌شود»، گفت: «برای ما فرقی نمی‌کند که بازیکن خیلی مشهور باشد یا نباشد و یا این‌که در تیم ملی بازی کرده باشد یا خیر.»

رئیس سازمان نظام وظیفه ناجا همچنین در پاسخ به چگونگی صدور معافیت پزشکی برای برخی فوتبالیست‌ها به دلیل عوارض بینایی و کم بینایی گفت: «به طور کلی دلیل نمی‌شود کسی که کارت معافیت برای مشکل کم‌بینایی دارد الزاماً نتواند فوتبال بازی کند، چراکه بازی کردن یا نکردن وی دیگر به ما مربوط نمی‌شود و به سازمان مربوطه ارتباط پیدا می‌کند.»

عادل فردوسی‌پور خطاب به صدرالسادات، در پی طرح این پرسش که چطور بازیکنی که معافیت نابینایی، کم بینایی یا مشکلات نخاعی گرفته بوده الان می‌تواند بازی کند، گفت: «بدون وجود یک باند در شورای پزشکی یا در بخش‌های دیگر، امکان چنین چیزی وجود ندارد.»

رئیس سازمان نظام وظیفه نیز در پاسخ گفت: «خواهشاً از گمانه زنی دور شوید و اجازه دهید موضوع کاملا بررسی شود…  وقتی نتیجه مشخص شد آن وقت قضاوت کنید. موضع ما این است که اگر تخلفی در هر سطحی صورت گرفته باشد، باید برخورد صورت بگیرد. این موضوع زمان می‌برد و الان هم در حال بررسی موضوع هستیم.»

چند معافیت پزشکی

در ادامه برنامه ۹۰، دو تن از بازکنان فوتبال که کارت معافیت آنان از خدمت نظام وظیفه، باطل شده است روی خط آزاد برنامه آمدند و نکاتی را مطرح کردند.

football 3

وضعیت نظام وظیفه ۹۵ فوتبالیست در حال بررسی است و کارت معافیت ۱۳ نفر باطل شده است.

حامد زمانی، درباره نحوه دریافت کارت معافیت خود از خدمت نظام گفت: «معافیت من برای مشکل کمرم بود. در سال ۸۵ – ۸۶ به تیم پاس تهران رفتم و دو سال در این تیم بودم. من می‌توانستم خودم را در تیم پاس سرباز کنم، ولی کمرم مشکل داشت و بعد از تشکیل کمیسیون پزشکی و انجام معاینات لازم، معاف شدم.»

وی درباره اینکه چطور بعد از مشکل کمرش توانسته فوتبال بازی کند، گفت: «من به چند پزشک مراجعه کردم. دکتر طباطبایی به من گفت که باید فوتبال را کنار بگذارم. بعد از آن پیش فردی به نام حاج آقا آستانه در شهر ری رفتم. او یک جورهایی دکتر خانگی است که خدا را شکر با روغن، خرما و مواردی مثل اینها کمرم را بهتر کرد. الان هم دیسک کمر دارم ولی مشکلم کمتر شده است. به خاطر همین مشکل، از دقیقه ۶۰ به بعد تعویض می‌شدم.»

محمدحسین مهرآزما هم دیگر بازیکنی بود که روی خط تلفنی برنامه آمد و گفت: «هشت سال پیش دیدم که معافیت پرانتزی پا شامل حال من می‌شود و رفتم این معافیت را گرفتم. حالا بعد از هشت سال می‌گویند معافیت من اشکال دارد. من در آن زمان نیازی به کارت معافیت برای فوتبال نداشتم. آن موقع من آدم معروفی نبودم. الان هم پای من پرانتزی است. نکته جالب اینکه اگر پنج سال از گرفتن کارت معافیت از خدمت بگذرد، دیگر نمی‌توان کارت را باطل کرد. برای من هشت سال گذشته ولی امسال این قانون را عوض کرده‌اند. امروز هم با یک سری مدارک به نظام وظیفه رفتم و مرا بازجویی کردند که چطور معافیت گرفته‌ام. خودشان هم فهمیدند که معافیتم درست بوده است.»

بررسی وضعیت نظام وظیفه ۹۵ فوتبالیست

روز ۱۵ شهریورماه سال جاری، سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی، با انتشار یک اطلاعیه‌، اعلام کرد که وضعیت نظام وظیفه ۹۵ فوتبالیست در حال بررسی است و کارت معافیت ۱۳ نفر باطل شده است.

ادعاهای مطرح شده درباره جعلی بودن کارت پایان نظام وظیفه بعضی از بازیکنان فوتبال از زمانی قوت گرفت که مشخص شد برخی از آنان از معافیت‌های پزشکی یا معافیت‌های تحصیلی غیرواقعی استفاده کرده‌اند.

در پی این ماجرا، سازمان لیگ فوتبال ایران حضور این بازیکنان در مسابقات را تا زمان مشخص شدن وضعیت معافیت‌شان ممنوع کرد.

باشگاه‌هایی که به دنبال این جریان، امکان استفاده از برخی بازیکنان‌شان را از دست دادند، به این تصمیم سازمان لیگ معترض شده‌اند. این باشگاه‌ها معتقدند که وضعیت معافی بازیکنان باید پیش از عقد قراردادشان با باشگاه‌ها مشخص می‌شد.

وزیر ورزش و جوانان ایران در واکنش به افشای جعلی بودن کارت پایان نظام وظیفه برخی بازیکنان فوتبال گفت که «دامن زدن به بی‌اخلاقی»‌ در ورزش اثرات سوئی دارد که باید به آن توجه کرد.

محمود گودرزی اضافه کرد: «زمانی که تخلفی در ورزش رخ می‌دهد، به جای آنکه سراغ خاطی‌ها برویم، به صورت جهت‌دار به سمت کسانی می‌رویم که دخیل نیستند. به عنوان مثال صدور کارت‌های پایان خدمت جعلی در بین بازیکنان فوتبال یک اقدام غیر‌اخلاقی بوده که رخ داده است.»

وزیر ورزش منشاء این اتفاق را در حوزه نظام وظیفه می‌داند و معتقد است که باید متخلفان را در آنجا شناسایی و مجازات کرد.

Share