Share

نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با انتشار گزارشی اعلام کرد که اعدام‌های نیمه نخست شهریورماه سال جاری در ایران در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل، ۵۰ درصد رشد داشته است.

حکومت ایران در مردادماه سال جاری نیز دست‌کم ۳۵ نفر را اعدام کرد

حکومت ایران در مردادماه سال جاری نیز دست‌کم ۳۵ نفر را اعدام کرد

به‌گزارش این نهاد مدافع حقوق بشر، طی دو هفته نخست شهریورماه سال ۹۳ دست‌کم ۳۲ نفر در ایران اعدام شده‌اند که از این بین دو نفر زن و ۳۰ نفر دیگر مرد بوده‌اند.

این گزارش همچنین می‌افزاید حکم ۲۰ نفر از ۳۲ نفر اعدام شده به‌شکل مخفی یعنی بدون اعلام رسمی از سوی نهادهای قضائی یا انتظامی اجرا شده و تنها ۱۲ اعدام توسط خبرگزاری‌های دولتی گزارش شده‌اند.

طبق این آمار، چهار اعدام در برابر دیدگان مردم انجام شده و از اعدام‌شدگان ۲۰ تن به اتهام حمل یا نگهداری مواد مخدر و هشت نفر به اتهام قتل محکوم شده بودند. از اتهام بقیه اعدام‌شدگان نیز اطلاعی در دست نیست.

بیشترین اعدام‌ها در این بازه زمانی، بندرعباس با ۱۴ اعدام و کمترین اعدام بوشهر و ارومیه با یک اعدام بوده‌اند.

این در حالی است که آمار اعدام‌ها در دو هفته نخست شهریورماه سال ۹۲، ۱۳ مورد بوده است.

این گزارش می‌افزاید، حکومت ایران در مردادماه سال جاری نیز دست‌کم ۳۵ نفر را اعدام کرد که همه آن‌ها مرد بودند. از این اعدام‌ها ۱۶ مورد از سوی رسانه‌های وابسته به حکومت یا دستگاه قضایی – انتظامی اعلام شد و ۱۹ مورد نیز به‌طور مخفیانه صورت گرفت.

هشت مورد از اعدام‌های مردادماه در برابر دیدگان مردم انجام شد.

ماده شش از اصل دوم میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی می‌گوید: «در کشورهایی که مجازات اعدام لغو نشده است، صدور حکم اعدام مجاز نیست مگر در مورد مهم‌ترین جنایات طبق قانون زمان ارتکاب جنایت، که آن‌هم نباید با مفاد این میثاق و کنوانسیون‌های مربوط به جلوگیری و مجازات جرم کشتار دسته‌جمعی (ژنوساید) مغایرت داشته باشد. اجرای این مجازات مجاز نیست مگر به‌موجب حکم قطعی صادر از دادگاهی صالح.»

جمهوری اسلامی ایران تاکنون پروتکل اختیاری این پیمان را که خواهان لغو مجازات اعدام است، امضا نکرده است و به‌رغم هشدارهای بین‌المللی درباره توقف مجازات اعدام و فقدان استانداردهای محاکمه عادلانه، همچنان به‌صورت علنی و غیرعلنی، بسیاری از مجرمان و متهمان را اعدام می‌کند.

ایران پس از کشور چین بیشترین تعداد اعدام‌ها در جهان را دارد اما به نسبت جمعیت آن در رتبه نخست قرار دارد.

Share