Share

جبهه النصره که دو هفته پیش ۴۰ صلح‌بان سازمان ملل را ربوده بود آن‌ها را به‌شکل رسمی آزاد کرد.

تمامی ۴۰ کلاه آبی ربوده‌شده که از جمهوری جزایر فیجی بودند، آزاد شدند.

تمامی ۴۰ کلاه آبی ربوده‌شده که از جمهوری جزایر فیجی بودند، آزاد شدند

شبکه خبری الجزیره روز پنجشنبه ۱۱ سپتامبر /۲۰ شهریور گزارش داد تمامی ۴۰ کلاه آبی ربوده‌شده که از جمهوری جزایر فیجی بودند، آزاد شدند.

همچنین دیدبان حقوق بشر سوریه نیز که مقر آن در لندن است، اعلام کرد که اطلاعاتی از آزادی این صلح‌بانان دریافت کرده است.

در یک ویدئو که روز چهارشنبه توسط ربایندگان صلح‌بانان منتشر شد، سربازان ربوده‌شده از احتمال آزادی زودهنگام خود سخن گفته بودند.

صلح‌بانان سازمان ملل دو هفته پیش همراه با ۷۲ سرباز فیلیپینی در گذرگاه مرزی قنیطره، واقع در مرز منطقه تحت کنترل اسرائیل در بلندی‌های جولان، ربوده شدند. سربازان کلاه آبی فیلیپینی پس از چند روز آزاد شدند اما جبهه النصره اعلام کرد که سربازان جزیره فیجی در اسارت باقی خواهند ماند.

بلندی‌های جولان: مأموریت ویژه از سال ۱۹۷۴

به‌گفته موسه‌سه تیکویتوگا، فرمانده ارتش فیجی ستیزه‌جویان جبهه النصره به‌تازگی شرایطی را برای آزادی صلح‌بانان اعلام کردند. آن‌ها خواستار حذف نام گروه خود از فهرست سازمان‌های تروریستی سازمان ملل شدند و همچنین درخواست کمک‌های انسان‌دوستانه به یک شهر کوچک تحت کنترل خود در نزدیکی دمشق را مطرح کردند. خواسته دیگر آن‌ها جبران خسارت برای سه جنگجوی این گروه بود که در نبردها زخمی شده‌اند.

سازمان ملل در بلندی‌های جولان یک‌هزار و ۲۰۰ سرباز از کشورهای هند، ایرلند، هلند، نپال، فیلیپین و فیجی را به‌خدمت گرفته است.

اسرائیل پس از جنگ شش روزه با اعراب در سال ۱۹۶۷ بخشی از بلندی‌های جولان را که به‌طور رسمی به سوریه تعلق دارد، اشغال کرد.

از سال ۱۹۷۴ ناظران و کلاه آبی‌های سازمان ملل برای پاسداری از صلح میان اسرائیل و سوریه در این منطقه مستقر شده‌اند.

چندی پیش شورشیان سوریه به‌طور رسمی کنترل یک پاسگاه مرزی قنیطره را در دست گرفتند. در تیراندازی‌ها یک سرباز اسرائیلی زخمی شد و ارتش اسرائیل با شلیک به سوی پاسگاه‌های مرزی سوریه، پاسخ داد.

Share