Share

مرحله نخست مذاکرات ایران با آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی عضو گروه ۱+۵ در وین، پایتخت اتریش برگزار شد.

araghchi

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، این گفت‌وگوها با هدف «کسب اطمینان از صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران»، «زمینه‌سازی مناسب برای دست‌یابی به توافق نهایی پیرامون مسائل هسته‌ای این کشور تا زمان تعیین شده در ۲۴ ماه نوامبر/ سوم آذرماه سال جاری» و «رفع اختلاف‌های باقی‌مانده در مقر اروپایی سازمان ملل» انجام شد. در این مذاکرات، عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران، سرپرستی هیئت مذاکره‌کننده امور هسته‌ای ایران را برعهده داشتند.

عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده ارشد ایران پیش از آغاز گفت‌وگو با نمایندگان سه کشور اروپایی در وین گفت: «اگر طرف‌های مقابل حسن‌نیت داشته باشند و از برخی خواسته‌های غیرمعقول دست بردارند، این مذاکرات به سرانجام خواهد رسید.»

او با تاکید بر اینکه «تصویر نادرست از ایران در اثر مذاکرات و دیپلماسی یک سال گذشته شکسته است»، ابراز امیدواری کرد که با انجام دیدارهای دوجانبه، «طرفین به درک و تفاهم بیشتری برسند».

عراقچی و تخت‌روانچی، معاونان وزیر امور خارجه ایران، در روند مذاکرات دو جانبه با کشورهای گروه ۱+۵ در روزهای چهارم سپتامبر/۱۳ شهریور و جمعه پنجم سپتامبر/۱۴ شهریورماه در ژنو، با  ویلیام برنز و وندی شرمن معاونان وزیر امورخارجه آمریکا ملاقات و گفت و گو کردند.

به‌گفته دیپلمات‌های غربی دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در روز ۱۸ سپتامبر/۲۷ شهریورماه در نیویورک و پیش از مجمع عمومی سازمان ملل آغاز می‌شود.

کشورهای عضو گروه ۱+۵، روسیه، چین، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان عضو هستند. سرپرستی این گروه در مذاکره با ایران را کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرپرستی مذاکره‌کنندگان این گروه برعهده دارد.

هیئت‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۵ درباره راه حل جامع هسته‌ای تاکنون شش بار در شهر وین بر سر میز مذاکره نشستند و در پنجمین دور مذاکرات نگارش متن پیش نویس توافقنامه جامع آغاز شد.

در ششمین دور از مذاکرات به میزبانی وین پایتخت اتریش،با تصمیم طرفین مذاکره کننده، گفت و گوها برای دستیابی به توافق نهایی به مدت چهارماه دیگر تمدید شد.

Share