Share

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) می‌گوید گروه دولت اسلامی (داعش) در سوریه و عراق ۲۰ تا ۳۰ هزار جنگجو دارد و ۱۵ هزار تن از جنگجویان در سوریه خارجی هستند.

سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) پیش از این نیروهای داعش را دست‌کم  ۱۰ هزار نفر ارزیابی می‌کرد.

سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) پیش از این نیروهای داعش را دست‌کم ۱۰ هزار نفر ارزیابی می‌کرد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، رایان تراپانی، یکی از سخنگویان سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) گفت: «بر اساس بررسی‌های جدید سازمان اطلاعات آمریکا از تمامی گزارش‌های منابع اطلاعاتی در بین ماه‌های مه و اوت، دولت اسلامی بین ۲۰ تا ۳۱ هزار و ۵۰۰ جنگجو را در سوریه و عراق جمع‌آوری‌ کرده است.»

سخنگوی سازمان اطلاعات آمریکا افزود: «پیش از این ما این نیروها را دست‌کم  ۱۰ هزار نفر ارزیابی می‌کردیم.»

دولت اسلامی پیشتر خود را دولت اسلامی عراق و شام می‌نامید و بیشتر با نام «داعش» شناخته می‌شود. این گروه شورشی در عراق و سوریه حضور فعال دارد و خود را کشوری مستقل دانسته و بخش‌هایی از شمال سوریه و عراق را در تصرف خود دارد.

دو هزار جنگجوی غربی در سوریه

بر اساس برآوردهای تازه سازمان اطلاعات آمریکا ۱۵ هزار جنگجوی خارجی در سوریه می‌جنگند که دو هزار تن از آن‌ها غربی هستند. برخی از آن‌ها به صفوف داعش پیوسته‌اند اما هیچ آمار دقیقی در این زمینه در دست نیست.

به‌گفته رایان تراپانی، سازمان اطلاعات آمریکا دلیل افزایش جنگجویان داعش را «جذب نیروی شدید پس از پیروزی‌های این گروه در ماه ژوئن، پیشروی در منطقه، اعلام حکومت خلافت و افزایش فعالیت در جنگ و منابع جدید اطلاعاتی» می‌داند.

دولت اسلامی در پایان ماه ژوئن اعلام حکومت خلافت اسلامی کرد و ابوبکر البغدادی عراقی‌تبار را خلیفه خود خواند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا وعده داده است که با حمله هوایی به مواضع دولت اسلامی در عراق و سوریه این گروه را «ریشه کن» کند.

ایالات متحده روز پنجشنبه حمایت ۱۰ کشور عربی را برای کارزار نبرد با داعش به‌دست آورد اما رژیم سوریه که از سوی روسیه و ایران پشتیبانی می‌شود در مورد حمله به درون خاک خود به واشنگتن هشدار داد.

Share