Share

۱۲ کلانشهر بزرگ ایران که با جمعیت آنها در مجموع حدود ۲۳ میلیون نفر است در «بحران کم آبی» به‌سر می‌برد.

در سال جاری تاکنون ۲۳۵ میلی‌متر بارندگی در کشور وجود داشته است

میانگین سرانه آب در کشور به ازای هر نفر بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ مترمکعب است

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، خشکسالی و کاهش بارش‌ باران و برف در سال جاری، حدود ۵۱۷ شهر را در تولید و مصرف آب در «شرایط سر به سر تولید» قرار داده است. در این بین ۱۲ کلانشهر با جمعیت حدود ۲۳ میلیون نفر با سطوح متفاوت در شرایط تنش آبی قرار داشتند.

در حال حاضر میانگین سرانه آب در کشور به ازای هر نفر بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ مترمکعب است که این رقم با توجه به استانداردهای جهانی رقم بسیار بالایی است.

حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو در آخرین اظهارات خود با اشاره به اینکه باید مصرف آب به نصف کاهش یابد، گفته بود که «در حال حاضر از مجموع ۱۲۰ میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر، ۸۰ درصد یعنی ۹۶ میلیارد مترمکعب آن در کشور استفاده می‌شود که این رقم خارج از استاندارد جهانی است».

وزارت نیرو در کنار احداث پروژه‌های زیرساختی، مطالعه منابع آبی در اعماق بالای دو هزار متر را نیز آغاز کرده است تا در صورت نیاز از این منابع برای تامین آب مورد نیاز استفاده شود.

موضوع قطع آب مشترکان پرمصرف آخرین راهکار وزارت نیرو است که به گفته حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در طرح پیشنهادی ملاحظات اقلیمی، جمعیتی و خانوار نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

این پیشنهاد برای ایجاد وحدت رویه میان استان‌های کشور در حال بررسی است.

با وجود توصیه‌های پیشگیرانه کارشناسان و مسئولان حوزه آب در ایران مبنی بر رعایت الگوی مصرف، مصرف آب همچنان در این کشور زیاد است.

Share