Share

گروهی از اهالی شهرک زیتون، در شمال شرق تهران در اعتراض به تخریب خانه‌هایشان از سوی شهرداری تهران مقابل تلویزیون دولتی ایران اجتماع کردند و خواهان رسانه‌ای شدن تخریب خانه و کاشانه‌شان شدند. آن‌ها از «شهرک زیتون» به عنوان «غزه ایران» یاد کردند. زمین‌های شهرک زیتون در زمان ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای به اهالی این محل واگذار شده بود. اکنون به فرمان رهبر خانه‌های آنان تخریب می‌شود.

تخریب خانه‌های مردم در ارتفاعات تهران به دستور رهبر

تخریب خانه‌های مردم در ارتفاعات تهران به دستور رهبر

ساکنان شهرک زیتون که در ارتفاعات شمال شرق تهران واقع شده است، در تجمع اعتراضی‌شان مقابل تلویزیون دولتی ایران، با انتقاد از شهرداری و استانداری تهران، به تخریب خانه‌هایشان و همچنین بیرون ریختن اثاثیه‌ منزلشان اعتراض کردند.

معترضان که سندهای مالکیتشان را روی میله‌های ساختمان بلال چسپانده بودند، خواستار این شدند که تلویزیون دولتی ایران برنامه‌ای به تخریب غیر قانونی خانه‌هایش شهرک زیتون اختصاص دهد.

دیدار آیت‌الله خامنه‌ای با اعضای شورای شهر تهران

دیدار آیت‌الله خامنه‌ای با اعضای شورای شهر تهران

آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدارش با اعضای شورای شهر تهران در دی ماه سال گذشته از شهرداری تهران خواست برای ایجاد سبک زندگی اسلامی از ساخت و ساز در ارتفاع بالای ١٨٠٠ و در برخی مناطق در ارتفاع بالای ١۴٠٠متر جلوگیری کند. شهرداری تهران هم در اجابت از فرمان رهبر، به تخریب خانه‌های مردم در شهرک زیتون روی آورده است. ساکنان شهرک زیتون اما می‌گویند بر خانه‌هایشان مالکیت قطعی و اثبات‌پذیر دارند و زمین‌ها، در زمان ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای به طور قانونی به آن‌ها واگذار شده است. افزون بر این ظاهراً شهرداری هم به وعده‌اش مبنی بر واگذاری خانه‌های جایگزین به اهالی شهرک زیتون عمل نکرده است. اهالی شهرک زیتون همچنین ادعا می‌کنند که در پوشش «ایجاد سبک زندگی اسلامی» و به بهانه رعایت مسائل زیست‌محیطی شهرداری قصد دارد با تخریب خانه‌های آنان زمینه‌ساز ساخت و سازهای سودآور در این محل شود. آن‌ها پیش از این مقابل مجلس شورای اسلامی هم اجتماع کرده بودند و با نمایندگان آیت‌الله خامنه‌ای هم دیدار کرده بودند. اما این ملاقات‌ها تاکنون بی‌ثمر مانده است.

تجمع اعتراضی گروهی از اهالی شهرک زیتون

تجمع اعتراضی گروهی از اهالی شهرک زیتون

ساکنان چند محله دیگر هم (محله‌هایی مانند مرادآباد و سوهانک در ارتفاعات شمال تهران) با مشکل تملک زمین‌هایشان مواجه‌اند.

در مجموع، پس از دیدار اعضای شورای شهر تهران با رهبر، زندگی بیش از ۲۰هزار نفر از اهالی این محله‌ها به مخاطره افتاده است.

اشخاصی که این زمین‌ها را در تملک دارند و برخی از آنان با سند هم می‌توانند مالکیت خود را ثابت کنند زیر سقف ۳۶ تعاونی گرد آمده‌اند. آن‌ها در پی احراز مالکیت‌شان بر زمین‌ها در ادارات و نهادهای دولتی سرگردان هستند.

شهرداری تهران با استناد به سخنان رهبر، به این دلیل که زمین‌ها در ارتفاعات بالاتر از ۱۸۰۰ متر قرار دارند، از صدور مجوز ساخت خودداری می‌کند.

وزارت مسکن و شهرسازی هم می‌گوید در محدوده شهر تهران زمینی در اختیار ندارد که برای تعویض در اختیار مالکان بگذارد. این وزارتخانه سه قطعه زمین نامرغوب در طاهرآباد رودهن، بومهن و ماهدشت کرج را برای تعویض به مالکان پیشنهاد داده، اما آن‌ها از پذیرش این زمین‌ها خودداری کرده‌اند.

شورای شهر تهران هم بررسی و حل این مشکل را وظیفه خود نمی‌داند.

در این میان برخی نهادهای امنیتی، نظامی و بانفوذ در بیش از ۸۰ نقطه تهران در ارتفاع بالای ۱۸۰۰ متر و حتی بالای ۲۰۰۰ متر ساخت و سازهای مفصلی انجام دادند. اهالی شهرک زیتون و شهرک‌های مشابه به این ساخت و سازها اشاره می‌کنند و می‌گویند شهرداری قصد دارد با سلب مالکیت از آن‌ها زمینه را برای چنین ساخت و سازهای سودآوری فراهم کند.

Share