Share

حمید چیت‌چیان، وزیر نیروی ایران از توافق مقدماتی ۱۰ میلیارد دلاری تهران با مسکو برای ساختن هشت نیروگاه برق پرده برداشت.

چیت‌چیان روز یکشنبه ۲۳ شهریورماه، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، ضمن اعلام این خبر افزود که روس‌ها برای راه‌اندازی حدود دو هزار و ۸۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در ایران اعلام آمادگی کرده‌اند.

بر اساس این گفت‌و‌گو، دو واحد جدید در طبس ساخته خواهد شد.

وزیر نیروی ایران همچنین افزود که احتمال احداث دو واحد نیروگاه در تبریز با مشارکت روس‌ها وجود دارد و مسکو برای بازسازی نیروگاه‌های قدیمی هم اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش مهر، هوشنگ فلاحتیان، معاون وزیر نیرو نیز گفته است که «شرکت مجری روسی تا یک ماه آینده طرح پیشنهادی خود را برای احداث یک نیروگاه چهار واحدی در بندرعباس، افزایش ظرفیت نیروگاه سهند تبریز به ۷۰۰ مگاوات، احداث یک نیروگاه در طبس به ظرفیت ۶۳۰مگاوات همراه با تجهیز معدن زغال‌سنگ این شهر، نوسازی نیروگاه‌های رامین اهواز، بندرعباس و شهید منتظری اصفهان و تأمین تجهیزات مربوط به پست‌های برق ارائه می‌کند.»

این در حالی است که در روز ۲۲ ماه مه، خبرگزاری رویترز در خبری گزارش کرده بود که «روسیه شاید هشت راکتور هسته‌ای برای ایران بسازد».

بر اساس این گزارش، یک پایگاه خبری دولتی روسیه با استناد به «منبعی آگاه» از امکان امضای چنین توافقنامه‌ای در سال جاری خبر داده بود.

با اینکه خبرگزاری مهر در خبر امروز خود به ساخت همین تعداد نیروگاه برق اشاره کرده است، اما هیچ توضیحی درباره ماهیت و نوع این رآکتورها در گفت‌و‌گوها آورده نشده است.

روسیه پیشتر در خاک ایران نیروگاه هسته‌ای بوشهر را برای تولید برق ساخته بود که راه‌اندازی آن با تأخیرهای پی‌ در پی همراه شد.

Share