Share

۴۳ نفر از ماموران واحد ویژه اطلاعاتی ارتش اسرائیل در نامه‌ای سرگشاده اشغال غزه را تقبیح کرده‌اند. حاصل موضع‌گیری و انتقاد آنها، تمسخر، تحقیر و تهدید به تنبیه نظامی است.

Israel Gaza

یگان‌های اسرائیلی در حال پاسداری از دیوار حائل کرانه غربی در نزدیکی در رام‌الله

ارتش اسرائیل روز یکشنبه ۱۴ سپتامبر با لحنی«صریح و تند» ۴۳ تن از ماموران اطلاعاتی سابق ارتش را به خاطر نوشتن یک نامه سرگشاده، تهدید به تنبیه اداری کرده است. سخنگوی ارتش اسرائیل در صفحه فیس‌بوک خود می‌نویسد: «در ارتش اسرائیل جایی برای تمرد و سرپیچی نیست.»

وزیر دفاع اسرائیل موشه یعلون می‌گوید، نوشتن نامه حرکتی «احمقانه و توهین‌آمیز» بود و بهانه برای کسانی که رسمیت اسرائیل را زیر سوال می‌برند.

یووال اشتاینیتز وزیر اطلاعات اسرائیل خواستار محاکمه نویسندگان نامه در دادگاه شده است. یاریو لوین نماینده مجلس از حزب لیکود نیز اعلام کرده که عدم شرکت در جنگ به معنی حمایت از «تروریست‌های فلسطینی»‌ست.

ایزاک هرتزوگ رهبر اپوزیسیون دولتی از حزب کارگر، از انتشار این نامه انتقاد کرده و آن را موجب آسیب به چهره اسرائیل در خارج دانسته است. هرتزوگ در مصاحبه‌ای رادیویی گفت: «نمی‌گویم در آنجا هیچ اشتباهی رخ نمی‌دهد اما می‌شد از طریق اداری این مشکل داخلی را برطرف کرد.»

نامه بحث‌برانگیز، روز پنج‌شنبه ۱۱ سپتامبر منتشر شد و ۴۳ امضاکننده آن از ماموران پیشین «واحد تجسسی ۸۲۰۰» بوده‌اند که اینک جزو نیروهای ذخیره محسوب می‌شوند.

این ماموران در «واحد تجسسی ۸۲۰۰»، وظیفه گردآوری اطلاعات پیرامون مکالمات تلفنی، ایمیل‌ها و پیامک‌ها و اخبار دیگر فلسطینی‌ها را بر عهده داشتند. آنها در نامه سرگشاده خود به بنیامین نتانیاهو، فرمانده کل و رئیس سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل اطلاع داده بودند که دیگر مایل به شرکت در عملیات علیه فلسطینی‌ها نیستند زیرا «جمع‌آوری اطلاعات از سوی این واحد موجب پیگرد‌های سیاسی افراد بی‌گناه و ایجاد شکاف در جامعه فلسطین می‌شود.»

این ماموران اطلاعاتی پیشین تاکید کرده بودند که نمی‌خواهند به عنوان ابزار تحکیم ساختار نظامی در مناطق اشغالی باشند و نمی‌توانند بیش از این با وجدان آسوده به همکاری با واحد یاد شده ادامه دهند.

«شورش نازپرورده‌ها»

نامه سرگشاده یاد شده، علاوه بر موضع‌گیری رسمی ارتش، مورد انتقادهای بسیار تند قرار گرفته است. دان مارگالیت، سرمقاله‌نویس روزنامه پر تیراژ “اسرائیل هایوم” این حرکت را «شورش نازپرورده‌ها» نامیده است. او می‌گوید: «اکثر اعضای واحد ۸۲۰۰، کودکان نخبه‌ای هستند که از سوی والدین خود صرفا برای پیشرفت و ارتقای شغلی سریع برای مدت کوتاهی به این گروه فرستاده می‌شوند.»

مارگالیت پیشنهاد کرده که ارتش اسرائیل این معترضان را خلع درجه کرده و دوباره به خدمت فرا بخواند تا در نوار غزه نگهبانی داده و با واقعیت جنگ آشنا شوند.

در نوشته‌ای مشابه، مفسر “اسرائیل هایوم” پیشنهاد کرده نویسندگان نامه اعتراضی را ملزم به خدمت در میان سربازان زخمی‌ و خانواده‌های کشته‌شدگان کنند. این یادداشت، عمل «ماموران متمرد» را مشابه خیانت و «نمایشی نفرت‌انگیز و خودخواهانه» خوانده است.

هویت امضاکنندگان این نامه سرگشاده روشن نیست. روزنامه «یدیعوت آحارونوت» اولین رسانه‌ اسرائیلی که به طور مفصل در باره این نامه گزارش داده بود، تفسیری از “رونن برگمان” متخصص مسائل اطلاعاتی منتشر کرده که در آن آمده باید بین نویسندگان و انتقادها تفاوت قائل شد و بهتر است موارد ادعایی مورد بررسی قرار گیرند.

Share