Share

عبدالمجید محتشم، دبیرکل انصار حزب‌الله از آغاز به کار «گشت‌های ارشادی» این تشکل با چهار هزار نیرو خبر داد. این گشت‌ها که با هدف برخورد با «بد حجابی» تشکیل شده‌اند، کار خود را از هفته آینده آغاز می‌کنند.

روزنامه شرق روز دوشنبه ۲۴شهریور به نقل از دبیرکل انصار حزب‌الله نوشت: «نیروهای عملیاتی انصار حزب‌الله برای اجرای این طرح از خواهران، سه‌هزارنفر و از برادران تقریبا هزارنفر هستند.»

وی همچنین درباره نحوه برخورد این افراد با مردم گفت: «گرفتن و بردن، کار ما نیست. این مسایل از وظایف حکومتی است. ما تذکر زبانی می‌دهیم اما این تذکر حتما جدی و مؤثر خواهد بود. بهتر است کار عملیاتی ما آغاز شود تا شما ببینید ما چگونه عمل خواهیم کرد.»

دبیرکل انصار حزب‌الله همچنین درباره اظهارات اخیر وزیر کشور که «اقدامات خودسرانه و بدون مجوز را غیرقانونی دانسته بود»، گفت: «در مورد آقای رحمانی ‌فضلی ما با ایشان مکاتبه داشتیم و تلاش کردیم دغدغه ایشان را برطرف کنیم. امیدواریم که این چنین شده باشد.»

این در حالی است که حسین‌علی امیری، قائم‌مقام وزیر کشور نیز گفته است «تاکنون هیچ درخواستی مبنی بر صدور مجوز فعالیت آمران ‌به ‌معروف و ناهیان ‌از منکر از سوی هیچ حزبی به وزارت کشور نداشته‌ایم و هرگونه فعالیتی در زمینه امر‌ به‌ معروف و نهی ‌از منکر بدون مجوز قانونی حتی اگر با نیت خیر انجام شود، نقض قانون است.»

دبیرکل انصار حزب‌الله هفته گذشته گفته بود: «گستره عملیات انصار حزب‌الله کشوری است و میدان عمل در تهران بسیار وسیع و حجم عملیات بالا خواهد بود. به اذن خدا، نامعادله غلط جاری را که بر اساس آن وزن مفسدان و حامیان آنان در جامعه به ضرر متدینین تغییر یافته، دگرگون خواهیم کرد زیرا اگر ما به مقابله با این جریان برنخیزیم، این جریان مفسد خواهد بود که در برابر حزب‌الله خواهد ایستاد.»

انصار حزب‌الله دو ماه پیش نیز اعلام کرده بود که گروه‌های سیار امر به معروف و نهی از منکر را روانه خیابان‌ها خواهد کرد تا در پارک‌ها، مراکز خرید و معابر از پیش مشخص‌شده، با عنوان «محل مأموریت و نقاط توقف» فعالیت کنند.

در هشت سال گذشته، تنها مأموران پلیس ایران بوده‌اند که اقدام به برخورد با «زنان بدپوشش» می‌کردند اما پس از روی کارآمدن دولت روحانی، گشت‌های انصار حزب‌الله که در دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران فعالیتی نداشتند، می‌گویند می‌خواهند دوباره به خیابان بازگردند و با آنچه که «بد حجابی» می‌نامند، برخورد کنند.

دخالت سپاه و بسیج و انصار حزب‌الله در کنترل پوشش زنان و جوانان، استقرار گشت‌های  بازرسی و برخوردهای خشن با گروه‌های مختلف اجتماعی و هجوم به میهمانی‌ها و جشن‌های عروسی، روش‌هایی است که در چند دهه اخیر، توسط بعضی نهادهای نظامی و شبه‌نظامی حتی پیش از ایجاد گشت ارشاد یا طرح عفاف و حجاب یا حتی هم‌زمان با آن، برای کنترل و دخالت در نوع پوشش در ایران وجود داشته است.

Share