Share

هفته گذشته ۵۰۰ پناهجو پس از غرق شدن قایق‌شان دردریای مدیترانه، ناپدید شده‌اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت (OIM) روز دوشنبه ۱۵ سپتامبر / ۲۴ شهریورماه گفت دو فلسطینی که پنجشنبه گذشته در نزدیکی جزیره مالت توسط یک کشتی پانامایی نجات یافته بودند این خبر را اعلام کردند و گفتند قاچاقچیان به عمد قایق را غرق کرده‌اند.

مقامات ایتالیایی پرونده‌ای در این رابطه گشوده‌اند. به‌گفته سازمان بین‌المللی مهاجرت، اگر این اطلاعات در بررسی‌ها تأیید شود، این رویداد «بدترین مورد از غرق شدن قایق مهاجران در سال‌های اخیر» خواهد بود؛ به‌ویژه آن‌که نه یک حادثه که یک «کشتار دسته‌جمعی» محسوب می‌شود.

دو جوان فلسطینی روز شنبه ۱۳ سپتامبر / ۲۲ شهریور به «پوزالو» واقع در جنوب سیسیل منتقل شدند و به‌طور جداگانه مورد بازجویی قرار گرفتند. آن‌ها گفتند از بندر دمیاط مصر با ۵۰۰ نفر دیگر از اهالی سوریه، فلسطین، مصر و سودان سوار بر قایق شدند تا خود را به اروپا برسانند.

به‌گفته دو فلسطینی غزه‌ای، قاچاقچیان بارها و بارها مجبور به تغییر قایق غیرقانونی شدند و سرانجام چهارشنبه گذشته، مهاجران را سوار بر یک قایق کوچک و به‌ظاهر خطرناک کردند.

آن‌ها افزودند قاچاقچیان که خود سوار بر قایقی دیگری بودند هنگامی که با اعتراض‌ و شورش پناهجویان روبه‌رو شدند قایق آن‌ها را از پشت خم کرده و موجب غرق شدن آن شدند.

دو فلسطینی یک روز و نیم پس از این حادثه نجات یافتند.

فلاویو دی جیاکومو، سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجرت به خبرگزاری فرانسه گفت: «۹ تن از بازمانده‌های دیگر این حادثه نیز توسط کشتی‌های یونانی یا مالتی نجات یافته‌اند اما به‌نظر می‌رسد بقیه مهاجران این قایق جان باخته‌اند.»

سال گذشته حدود ۴۵ هزار مهاجر خود را به ایتالیا رساندند. این آمار در سال جاری میلادی به بیش از ۶۰ هزار نفر رسیده است.

موج مهاجرت پس از رویدادهای کشورهای عربی، موسوم به «بهار عربی» شدت بی‌سابقه‌ای یافت.

نیروی دریایی ایتالیا به صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کند عملیات جستجو و نجات مهاجران از آب‌های سیسیل را ادامه دهد. موج مهاجرت چنان سنگین است که این کشور نمی‌تواند به‌تنهایی مهاجران را بپذیرد. مقامات ایتالیایی بارها از رهبران اتحادیه اروپا خواسته‌اند تا برای مقابله با این بحران به ایتالیا کمک کنند.

بحران مهاجران یکی از چالش‌های بزرگ اروپا به‌شمار می‌رود. به‌گفته «فرونتکس»، سازمان اروپایی کنترل مرزها، در سال گذشته میلادی ۱۰۷ هزار و ۳۶۵ پناهجو به اروپا وارد شده‌اند در حالی که در سال ۲۰۱۲ تعداد این افراد  ۷۲ هزار و ۴۳۷ نفر بوده است.

Share