Share

یک روز پس از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای در پوچ خواندن ائتلاف علیه داعش، فرمانده کل سپاه پاسداران نیز این ائتلاف را نمایشی از سر نومیدی خواند. سردار جعفری گفت آمریکا از حمله به سوریه پشیمان خواهد شد.

Mohammad-Ali Jafari

فرمانده سپاه پاسداران می‌گوید امریکا از حمله به سوریه پشیمان خواهد شد

فرمانده سپاه پاسداران ایران می‌گوید ما از روز اول با داعش مخالف بودیم و به سوریه هم در برابر آن کمک کردیم. علی جعفری افزوده اگر در نشست پاریس هم دعوت می‌شدیم، با محوریت آمریکا شرکت نمی‌کردیم.

علی جعفری ابراز تردید کرد که هدف آمریکا از به راه انداختن این ائتلاف، نابودی داعش باشد و افزود: «آمریکا از ایفای نقش موثر داعش و امثال آن ناامید شده و این ائتلاف را به راه انداخته است.»

جعفری می‌گوید آمریکایی‌ها برای اهداف خودشان این ائتلاف را تشکیل داده‌اند. این اهداف از نظر او، به جان هم انداختن مسلمانان منطقه، از بین بردن نظام فعلی حاکم بر سوریه و حمایت از کردهای عراق هستند.

او تاکید می‌کند که چون سوریه را در جبهه انقلاب اسلامی می‌دانند، هر اقدامی را برای تضعیف آن انجام می‌دهند. فرمانده سپاه این را نیز گفت که آمریکا از حمله به سوریه پشیمان خواهد شد.

اذعان به نقش سپاه قدس

جعفری آشکارتر از همیشه به نقش سپاه قدس در عملیات برون مرزی اشاره کرده است. او می‌گوید در کشورهایی مانند لبنان، سوریه و عراق که مردم به کمک نیاز داشته باشند، سپاه با نیروی قدس حضور خواهد داشت. با این همه، او از پاسخ صریح به سوالی پیرامون مشارکت ایران در عملیات آزادسازی «آمرلی» طفره رفته و گفته است: «عملیات آمرلی یک عملیات بزرگ وموفق بود که توسط نیروهای دفاع وطنی و ارتش عراق صورت گرفت.»

جعفری گفت با وجود مردم و نیروهای بومی، نیازی به حضور نظامی ایران در عملیات آزادسازی آمرلی نبود؛ نقش ایران تنها مستشاری و فکری بوده است.

رویترز در زمان آزادسازی «آمرلی» گزارش داده بود که گروهی از نیروهای ایرانی در این عملیات شرکت داشتند که به دلیل عدم تکلم به زبان کردی، مترجمانی نیز آنها را همراهی می‌کردند.

نقش قاسم سلیمانی در مسائل جاری عراق و عملیات یاد شده، مورد توجه رسانه‌های اروپایی نیز قرار گرفته است. تارنمای «اشپیگل» روز دوشنبه ۱۵ سپتامبر در گزارش مفصلی به معرفی و نفوذ این فرمانده سپاه قدس در عراق و سوریه پرداخت. رسانه‌های ایرانی همچون «مهر»، بخش‌هایی از این گزارش را به مثابه ستایش از شجاعت قاسم سلیمانی بازنشر کرده‌اند.

سخنان سردار جعفری در نشستی به مناسبت سالروز تشکیل نیروهای سه گانه سپاه در ۲۶ شهریور بیان شده‌اند. به نظر می‌رسد که برگزاری زودهنگام این نشست، بخشی از تبلیغات جمهوری اسلامی علیه تحرکات موجود در منطقه علیه داعش باشد. تقارن روز ترخیص رهبر ایران از بیمارستان با زمان برگزاری نشست پاریس و بیهوده خواندن ائتلاف نیز تصادفی به نظر نمی‌رسید.

آیت‌الله خامنه‌ای روز دوشنبه ۲۴ شهریور، در زمان ترک بیمارستان در مصاحبه‌ای گفت اخبار مربوط به مقابله آمریکا با داعش موجب تفریح او در ایام نقاهت بودند.

Share