Share

در پایان نشست بین‌المللی امنیت عراق در پاریس، سی کشور شرکت‌کننده، پشتیبانی و تعهد خود در مبارزه با «دولت اسلامی» را با هر وسیله از جمله استفاده از ابزار نظامی اعلام کردند. در بیانیه پایانی گفته شد : «دولت اسلامی تهدیدی نه فقط برای عراق بلکه تمام جامعه جهانی‌ست.»

Paris conferenc

فواد معصوم رئیس جمهور عراق در کنار فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در پایان  نشست پاریس  به خبرنگاران گفت: «نکته قابل توجه و شگفت‌آور در این کنفرانس این بود که همه  کشورهای شرکت‌کننده برنابودی گروه تندروی داعش تاکید و اتفاق نظر داشتند.» به گفته فابیوس‌، یکی از راه‌های مبارزه با داعش قطع مجاری پول‌رسانی به آن است. به زودی در منامه بحرین، نشستی با این دستور کار یرگزار می‌شود .

به نظر کارشناسان بازنده  بزرگ کنفرانس بین‌المللی پاریس، جمهوری اسلامی ایران بود که آمریکا و عربستان با حضورش در آن مخالف بودند. آیت‌الله خامنه‌ای در واکنش به برپایی کنفرانس پاریس گفت: «حرکتی که در عراق انجام شد و کمر داعش را شکست کار آمریکایی‌ها نبود بلکه کارمردم، ارتش و نیروهای مردمی عراق بود .»

یک روز بعد، فرمانده سپاه پاسداران ایران سخنان خامنه‌ای را در مورد موفقیت نیروهای مردمی در عراق تکرار کرد.

فردای  برگزاری نشست پاریس، آمریکا حملات خود علیه داعش را گسترش داد و برای نخستین بار مواضع شیه‌نظامیان این گروه در نزدیکی بغداد را بمباران کرد. مشارکت فرانسه در حملات هوایی به داعش در عراق نیز با پرواز دو جنگنده  مستقر در ابوظبی به کمک هواپیماهای تجسسی آغاز شد.

استرالیا نیز با استقرار ششصد سرباز و اعزام هواپیماهای جنگی‌اش در امارات، آمادگی خود برای پیوستن به ائتلاف جهانی علیه داعش را اعلام کرد. سعید مموزینی روزنامه نگار کرد در موصل به رادیو زمانه می‌گوید که عراقی‌ها به ویژه کردهای شمال این کشور از برپایی نشست پاریس استقبال کرده‌اند. پیشمرگه‌های کرد روز سه شنبه در حملاتی تازه، مناطقی را در شمال عراق از نیروهای «دولت اسلامی»  پس گرفتند.

رادیو زمانه در پیوند با برپایی نشست بین‌المللی امنیت عراق و اهمیت آن، پرسش‌هایی را با حسن هاشمیان کارشناس سیاسی در استانبول، جلال ایجادی استاد دانشگاه در پاریس و سعید مموزینی سردبیر روزنامه خازر در کردستان عراق در میان گذاشته است.

.● اهمیت کنفرانس بین‌المللی پاریس چه بود و تصمیمات این نشست چه نقشی  در سرکوب دولت اسلامی خواهد داشت؟

● وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید کشورش مواضع داعش را حتی در خاک سوریه بمباران می‌کند. این دور تازه‌ای از جنگ در خاورمیانه خواهد بود؟

● برپایی کنفرانس به ابتکار فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه چه امتیازی از نظر سیاسی برای دولت سوسیالیست و سیاست‌های خاورمیانه‌ای این کشور خواهد داشت؟

● این کنفرانس چه بازتابی  در میان مردم عراق به ویژه در کردستان عراق داشت؟

● براساس گزارش دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا گروه «دولت اسلامی» از راه فروش نفت روزانه سه میلیون دلار درآمد دارد. چه دولت‌هایی از این گروه تروریستی نفت می‌خرند؟

● جمهوری اسلامی ایران به نشست جده دعوت نشد و از کنفرانس پاریس هم کنار گذاشته شد. این رویدادها به انزوای بیشتر حکومت تهران و کم شدن نفوذش در منطقه می‌انجامد؟

● مواضع مقامات جمهوری اسلامی در مورد کنفرانس پاریس چه پیامی داشت؟

فایل صوتی را اینجا بشنوید:

 

Share