Share

در پی برگزاری همه‌پرسی استقلال اسکاتلند، آرتورو ماس، رئیس منطقه کاتالونیای اسپانیا نیز اعلام کرد که که در روز ۹ نوامبر / ۱۸ آبان‌ماه همه‌پرسی استقلال کاتالونیا برگزار خواهد شد. دولت اسپانیا با این همه‌پرسی مخالف است.

گرایش‌های استقلال‌طلبانه در کاتالان در سال‌های اخیر قدرت بیشتری گرفته‌اند.

گرایش‌های استقلال‌طلبانه در کاتالان در سال‌های اخیر قدرت بیشتری گرفته‌اند.

به‌گزارش رویترز، آرتورو ماس گفت: «من فرمان برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا را امضا می‌کنم و همان‌طور که چند ماه پیش اکثریت نیروهای سیاسی کاتالونیا موافقت کردند آن را برای روز یکشنبه ۹ نوامبر سازماندهی خواهم کرد.»

دولت اسپانیا معتقد است که چنین تصمیمی برخلاف قانون اساسی است و ماریانو راخوی، نخست‌وزیر این کشور نیز هشدار داده است که چنین روشی را نخواهد پذیرفت.

رئیس منطقه کاتالونیای اسپانیا همچنین افزود، رأی «نه» مردم اسکاتلند به استقلال این بخش از بریتانیا، «شکستی» برای کاتالونیا محسوب می‌شود.

در همه‌پرسی استقلال اسکاتلند که روز پنجشنبه ۱۸ سپتامبر / ۲۷ شهریورماه برگزار شد، اکثر شرکت‌کنندگان با استقلال این بخش از بریتانیا و تشکیل کشور مستقل اسکاتلند مخالفت کردند.

در این همه‌پرسی حدود ۵۵ درصد از رأی‌دهندگان با استقلال اسکاتلند مخالف و ۴۵ درصد موافق بودند. میزان مشارکت در این همه‌پرسی بیش از ۸۵درصد بوده است.

رئیس منطقه کاتالونیای اسپانیا پیش از برگزاری این همه‌پرسی در اسکاتلند گفته بود که به سمت برگزاری همه‌پرسی درباره استقلال کاتالونیا حرکت خواهد کرد.

پارلمان اسپانیا هشتم آوریل / ۱۹ فروردین‌ماه طرح همه‌پرسی استقلال در منطقه خودمختار کاتالونیا را رد کرد.

ماریانو راخوی در مخالفت با همه‌پرسی استقلال در منطقه کاتالونیا خود را «رئیس دولت همه» عنوان کرده و گفته بود: «من از حفظ کاتالونیا در اسپانیا دفاع می‌کنم، زیرا نمی‌توانم به اسپانیا بدون کاتالونیا فکر کنم. من نمی‌توانم به کاتالونیای بیرون از اسپانیا و اروپا بیندیشم.»

آرتور ماس نیز گفته بود که این قانون را نقض نمی‌کند. با این حال اگر همه‌پرسی در نظرگرفته‌شده نیز ممنوع شود، رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا ممکن است انتخابات آتی در منطقه را که باید در سال ۲۰۱۶ برگزار شود، تبدیل به رأی درباره استقلال کند.

گرایش‌های استقلال‌طلبانه در کاتالان در سال‌های اخیر قدرت بیشتری گرفته‌اند. جدایی‌خواهان کاتالونیا و شماری از اقتصاددانان معتقدند جدایی این ایالت از دولت مرکزی به سود آن خواهد بود، چرا که ۲۷ درصد صادرات اسپانیا از این منطقه است و ۲۵درصد گردشگران اسپانیا نیز مقصدشان کاتالونیا است. همچنین سهمی که کاتالونیا از دولت مرکزی می‌گیرد ۱۵ میلیارد یورو کمتر از سهمی است که کاتالونیا به خزانه مرکزی می‌پردازد.

طبق آخرین همه‌پرسی در ژوئیه ۲۰۰۶ کاتالونیا به بخشی خودمختار تبدیل شد و از نظر درآمدهای مالیاتی و کنترل بر مرزها و فرودگاه‌ها و قوانین مهاجرتی مستقل‌تر از قبل شد.

به‌تازگی و در روز چهارشنبه ۱۱ سپتامبر / ۲۰ شهریورماه صدها هزار تن از جدایی‌طلبان کاتالونیا در پشتیبانی از استقلال این منطقه در بارسلون دست به تظاهرات زدند.

Share