Share

خانه تاریخی پورنواب به همراه پنج خانه تاریخی دیگر در شیراز که قدمت آن‌ها به دوره ایلخانی و زندیه می‌رسید، شبانه تخریب شدند.

pournavab

خانه تاریخی «پورنواب» در شیراز

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روز جمعه ۲۸شهریور گزارش داد خانه تاریخی «پورنواب» متعلق به دختر فتحعلی‌شاه و باقی مانده از دوره زند که «یکی از باارزش‌ترین خانه‌های تاریخی محله اسکندری در بافت تاریخی شیراز بود»، طی دو شب گذشته با «اعمال فشارهای فراقانونی»، به‌طور کامل تخریب شد.

خانه تاریخی پور نواب به تبت ملی نرسیده بود.

بخشی از این خانه‌ تاریخی که پشت محله‌ شاهچراغ قرار داشت، سه روز پیش همزمان با تخریب پنج بنای تاریخی دیگر در این محله تخریب شده بود که البته این خانه با حضور فعالان میراث فرهنگی شیراز جان سالم به در برده بود.

تخریب شبانه

اما دو شب گذشته و قبل از انجام هر اقدامی از سوی سازمان میراث فرهنگی، در حالی که تعدادی از دوستداران میراث فرهنگی شیراز و یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری برای جلوگیری از ادامه‌ روند تخریب در محل حضور داشتند، عملیات تخریب کامل با «پشتیبانی برخی افراد» که با استفاده از وسایلی مانند «چماق» دو نفر از فعالان میراث فرهنگی شیراز و سه نفر از اعضای یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی این استان را «مضروب کردند»، انجام شد.

این خانه‌ها در حالی برای گسترش فضای شاهچراغ و ایجاد «بین‌الحرمین» تخریب شده‌اند که مسعود سلطانی‌فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در نامه‌هایی به دفتر رهبر جمهوری اسلامی، وزیر کشور، دادستان کل کشور، استاندار فارس و تولیت شاهچراغ خواهان توقف فوری عملیات تخریب این بناهای تاریخی شده بود.

در همین حال سیاوش صابری، مدیر کل دفتر حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی کشور گفته که طرح توسعه در بافت تاریخی شیراز مجوز و مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی را ندارد.

صابری افزوده میراث فرهنگی استان فارس از شهرداری و راه و شهرسازی شکایت کرده است. به گفته او شعبه ۲۱بازپرسی عمومی و انقلاب شیراز، دستور توقف تخریب بافت تاریخی این شهر را صادر کرده است.

Share