Share

 ۳۶ سال پس از انقلاب سال ۱۳۵۷، برای نخستین‌بار، دو تن از بالاترین مقام‌های اجرایی دو کشور ایران و بریتانیا با یکدیگر دیدار می‌کنند.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران و دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا، فردا در حاشیه اجلاس سران کشورها با یکدیگر دیدار خواهند کرد. این دو مقام سیاسی، سال گذشته نیز با یکدیگر به شکل تلفنی گفت‌وگو کرده بودند.

دیوید کامرون و حسن روحانی

کامرون قرار است که از حسن روحانی درخواست کند که کشور ایران حمایت‌های خود را از رئیس جمهور سوریه، بشار اسد، کاهش دهد و به ائتلاف بین‌المللی علیه گروه «دولت اسلامی» بپیوندد.

به گزارش رسانه‌های بریتانیایی، قرار است در این دیدار رئیس‌جمهور ایران و نخست‌وزیر بریتانیا، درباره فعالیت‌های دوجانبه دو کشور در عراق علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) گفت‌وگو کنند.

کامرون قصد دارد از حسن روحانی درخواست کند که کشور ایران حمایت‌های خود را از رئیس جمهور سوریه، بشار اسد، کاهش دهد و به ائتلاف بین‌المللی علیه گروه «دولت اسلامی» بپیوندد.

وب‌سایت تایمز بریتانیا، نوشته است که انگیزه کامرون از این دیدار، فراهم آوردن زمینه‌های مناسب و قابل تضمین برای شکل‌دهی ائتلاف گسترده در نبرد با دولت اسلامی (داعش) است.

یک دیپلمات بریتانیایی به روزنامه گاردین گفته است که موضع بریتانیا در مورد برنامه هسته‌ای ایران ثابت است و آن را مقبول نمی‌داند.

این گمانه‌زنی وجود دارد که ایران با شرکت در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، به دنبال گرفتن امتیاز در سطح گفت‌وگو بر سر برنامه هسته‌ای این کشور باشد.

دیپلمات بریتانیایی گفته است کشورش «در مورد خطرات ناشی از برنامه هسته‌ای ایران هیچ توهمی ندارد و و رویکرد در این زمینه تغییری نکرده است».

نشریه ایندیپندنت هم به نقل از یک منبع در دفتر نخست‌وزیر بریتانیا بر این نکته تأکید کرده است که هدف از این دیدار قوی‌تر کردن دامنه مشارکت کشورهای مختلف علیه داعش و پیشروی این گروه در خاک سوریه است.

بیشتر گفت‌وگوهای دیوید کامرون در حاشیه اجلاس سازمان ملل در نیویورک، تلاش برای تقویت اقدام بین‌المللی علیه گروه «دولت اسلامی» و روشن‌تر کردن موضع بریتانیا در مورد حملات هوایی خواهد بود که لندن هنوز در آن‌ها شرکت نکرده است. نخست وزیر بریتانیا در نیویورک با اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز در رابطه با مبارزه با گروه «دولت اسلامی» (داعش) دیدار خواهد کرد.

ایران به مذاکرات پاریس و ائتلاف بین‌المللی علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) دعوت نشده بود. با این حال رهبر جمهوری اسلامی ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای در مصاحبه‌ای صریحاً اعلام کرده بود که از ایران دعوت به عمل آمده، اما این دعوت را رد کرده است، یک دیپلمات بریتانیایی نیز به روزنامه گاردین گفته است که ایران مایل است در ائتلاف ضد گروه «دولت اسلامی» نقش ایفا کند.

طی یک سال اخیر و با روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۹۲، روابط ایران با کشورهای جهان از جمله انگلیس اندکی بهبود پیدا کرده است. گفته می‌شود سفارتخانه‌های ایران و بریتانیا که چندی است در این دو کشور تعطیل‌شده، به زودی بازگشایی خواهند شد.

Share