Share

علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار، جمعیت و اطلاعات مهاجرت سازمان ثبت احوال ایران اعلام کرد که ۵۳۶ هزار و ۳۶۸ نفر در شش ماه نخست سال جاری به جمعیت کشور افزوده شده است.

علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار، جمعیت و اطلاعات مهاجرت سازمان ثبت احوال: سالانه حدود یک میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده می‌شود.

علی‌اکبر محزون، مدیرکل دفتر آمار، جمعیت و اطلاعات مهاجرت سازمان ثبت احوال: سالانه حدود یک میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده می‌شود.

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، علی اکبر محزون روز چهارشنبه دوم مهرماه ضمن اعلام این خبر گفت: «رشد جمعیت در کشور حدود ۱/۳ درصد است و سالانه حدود یک میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده می‌شود.»

او جمعیت ایران را تا پایان خردادماه سال جاری ۷۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر عنوان کرد و افزود اکنون این تعداد از مرز ۷۸ میلیون نفر گذشته است.

مدیرکل دفتر آمار، جمعیت و اطلاعات مهاجرت سازمان ثبت احوال رده ایران به لحاظ جمعیت در جهان را هجدهم و در آسیا دهم دانست.

به‌گفته وی نرخ رشد باروری در سال ۹۱ معادل ۲/۲ درصد، سال ۹۲ معادل ۲/۳ درصد و در سه ماه نخست امسال ۴/۸ درصد افزایش داشته است. وی برای رسیدن به تعادل جمعیت این نرخ رشد باروری را مناسب ندانست و گفت باید راهبردهای اساسی در این زمینه اتخاذ شود.

پیش از این، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، خواستار تجدید نظر در سیاست‌های کنترل جمعیت شده بود. او در حالی خواهان افزایش جمعیت شده بود که «تحدید نسل از نیمه دهه ۷۰ به بعد» را خطایی توصیف کرده بود که خود در آن سهم داشته است.

با آغاز سال جدید خورشیدی، اجرای سیاست‌های افزایش جمعیت در ایران سرعت بیشتری گرفته است و به نظر می‌رسد دولت ایران می‌‌خواهد از همه امکانات موجود برای بالابردن نرخ باروری استفاده کند.

رصد جمعیت از جمله سیاست‌های کلی جمعیت محسوب می‌شود که در تاریخ ۳۰ اردیبهشت‌ماه سال جاری توسط رهبر جمهوری اسلامی به کلیه سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها ابلاغ شد.

«مشغله‌ کاری والدین»، «مشکلات اقتصادی»، «فشارهای اجتماعی»، «ترس از آینده» و «کاهش امید به زندگی» بیشتر والدین را در ایران به سوی تک فرزندی، دو فرزندی و حتی پرهیز از فرزندآوری سوق داده است.

Share