Share

رییس جمهور آمریکا در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد دست یافتن به یک توافق هسته‌ای با ایران ممکن است به شرطی که رهبران این کشور چنین فرصت تاریخی را از دست ندهند.

Climate Summit, UN headquarters, New York, America - 23 Sep 2014

اوباما از مردم و رهبران ایران خواست فرصت توافق هسته‌ای را از دست ندهند

باراک اوباما در سخنرانی روز چهارشنبه خود گفت ایالات متحده به متوقف کردن گسترش سلاح‌های هسته‌ای در جهان متعهد است و از این رو تلاش‌های دیپلماتیک برای حل مساله هسته‌ای ایران را در دستور کار قرار داده. او گفت دست یافتن به توافق هسته‌ای که در آن از یک سو نیازهای انرژی ایران پاسخ داده شود و از سوی دیگر جهان از صلح آمیز بودن برنامه ایران اطمینان یابد امکان پذیر است. او از حکومت و مردم ایران خواست نگذارند این فرصت از دست برود.

اوباما در بخش دیگری از سخنان خود از «گسترش سرطان افراطی‌گری خشونت آمیز» که جهان اسلام را به گفته او مورد تهدید قرار داده سخن گفت و افزود جامعه جهانی باید با خطر گروه‌هایی مانند داعش برخورد و آن‌ها را ریشه کن کند.

اوباما گفت ایالات متحده برای نبرد با داعش نیرویی اعزام نخواهد کرد و سرزمینی را اشغال نمی‌کند، بلکه از عراقی‌ها و سوری‌ها در نبردشان علیه داعش حمایت می‌کند. به گفته اوباما، توان نظامی ایالات متحده تنها در حملات هوایی به مواضع داعش به کار گرفته خواهد شد.

به گفته رییس جمهور آمریکا، ۴۰ کشور پذیرفته‌‌اند که در ائتلاف جهانی برای مقابله با داعش در کنار آمریکا باشند. او گفت تنها زبانی که این جنایتکاران و قاتلان درک می‌کنند، «زبان زور» است.

رییس جمهور آمریکا از جهان اسلام خواست که یک صدا ایدئولوژی القاعده و داعش را نفی کنند. اوباما همچنین با اشاره به جنگ میان شیعه و سنی در خاورمیانه گفت در این نبرد هیچ کس برنده نیست.

باراک اوباما همچنین در سخنانی تند از نقش روسیه در بحران اوکراین به شدت انتقاد کرد و گفت روسیه با ارسال سلاح به شرق اوکراین بر آتش منازعات و اختلافاتی افزوده که باعث مرگ هزاران نفر شده است. به گفته اوباما روسیه در حال برهم زدن نظم جدیدی است که پس از جنگ در جهان به وجود آمده است. او گفت آمریکا در کنار مردم اوکراین ایستاده است.

رییس جمهور آمریکا همچنین از جامعه جهانی خواست در مبارزه با اپیدمی «ابولا» در غرب آفریقا اهتمام کنند. او گفت: «این ویروس می‌تواند جان صدها هزار تن را بگیرد و مصائب وحشتناکی را به وجود بیاورد، اقتصاد کشورها را بی‌ثبات کند و مرزها و قاره‌ها را درنوردد.»

به گفته اوباما ساده‌ترین کار این است که این مشکل را به عنوان مشکلی که دور است از ما، در نظر بگیریم. اما به خود می‌آییم و می‌بینیم که دیگر از ما چندان دور نیست.»

رییس جمهور آمریکا گفت این کشور قصد دارد، جامعه جهانی را برای مبارزه با اپیدمی «ابولا» بسیج کند و ترفندهایی بیندیشد که کشورها به مبارزه با این اپیدمی متعهد شوند.

Share