Share

در پی دیدار رئیس‌جمهور ایران و نخست‌وزیر بریتانیا، وزارت امور خارجه ایران به سخنان دیوید کامرون، در مجمع عمومی سازمان ملل درباره حمایت ایران از تروریست‌ها در منطقه خاورمیانه، واکنش نشان داد و گفت این بریتانیاست که «منطقه و جهان را به شر داعش مبتلا ساخته است».

دیوید کامرون: حمایت ایران از سازمان‌های تروریستی، برنامه هسته‌ای‌اش، رفتارش با مردمش، تمامی این مسائل باید تغییر کند.

دیوید کامرون: حمایت ایران از سازمان‌های تروریستی، برنامه هسته‌ای‌اش، رفتارش با مردمش، تمامی این مسائل باید تغییر کند.

به‌گزارش خبرگزاری مهر، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه روز پنجشنبه سوم مهرماه سخنرانی دیوید کامرون را نشان‌دهنده «تداوم دیدگاه خودمحورانه» بریتانیا دانست و گفت: «[بریتانیا] سابقه نابسامانی در منطقه ما دارد و بسیاری از مشکلات این منطقه به دلیل سیاست‌های نادرست آن دولت است.»

افخم گفت: «باعث تأسف است که دولتی که با اقدامات و حمایت‌های خود از تروریست‌ها، منطقه ما و جهان را به شر داعش مبتلا ساخته است به خود اجازه می‌دهد که درباره کشوری که همواره در مبارزه با این پدیده شوم پیشقدم بوده است، قضاوت نابه‌جا کند.»

نخست‌وزیر بریتانیا در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «صبح امروز من با رئیس‌جمهور روحانی دیدار کردم، ما با ایران اختلاف نظرات شدیدی داریم. حمایت ایران از سازمان‌های تروریستی، برنامه هسته‌ای‌اش، رفتارش با مردمش، تمامی این مسائل باید تغییر کند.»

وی افزود: «اما باید به تهران این شانس داده شود تا نشان دهد می‌تواند بخشی از راه حل منطقه [در مبارزه با داعش] باشد نه بخشی از مشکل.»

حسن روحانی و دیوید کامرون برای نخستین بار پس از انقلاب بهمن ۵۷ ایران، روز چهارشنبه ۲۴ سپتامبر / دوم مهرماه با هم دیدار و گفت‌وگو کردند. هدف از این گفت‌‌وگو زمینه‌سازی برای گسترش تدریجی روابط دیپلماتیک بین دو کشور بود.

سال گذشته، رئیس‌جمهور ایران و نخست‌وزیر بریتانیا برای اولین بار در بیش از یک دهه، با هم یک گفت‌‌وگوی تلفنی انجام داده بودند.

Share