Share

شبکه تلویزیونی کرد‌زبان «رووداو» گزارش داده است که پیشمرگه‌های کرد موفق شده‌اند پیشروی پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» (داعش) به سوی شهر عین‌العرب را متوقف کنند.

پیشمرگه‌های کرد موفق شده‌اند پیشروی پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» (داعش) به سوی شهر عین‌العرب را متوقف کنند

پیشمرگه‌های کرد موفق شده‌اند پیشروی پیکارجویان داعش به سوی شهر عین‌العرب را متوقف کنند

پیش از این گروه «دولت اسلامی» شهر عین‌العرب در سوریه را که کرد‌ها به آن «کوبانی» می‌گویند محاصره کرده بود و اهالی شهر در موقعیت دشواری قرار گرفته‌ بودند. گفته شده بود که ذخیره آب و نان در این شهر رو به اتمام گذاشته است. همچنین برخی گزارش‌ها حاکی از این است که ذخیره گازوئیل نیز در این شهر به تدریج پایان می‌یابد و ژنراتورهای برق از کار افتاده‌اند.

شهر کوبانی برای پیکارجویان داعش از اهمیت استراتژیک برخوردار است. چنانچه آن‌ها موفق می‌شدند این شهر را تصرف کنند، بر یکی دیگر از گذرگاه‌های مرزی ترکیه و سوریه تسلط پیدا می‌کردند و بدین ترتیب مواضع خود در شمال سوریه را تحکیم می‌بخشیدند.

در اثر حمله پیکارجویان داعش به شهر کوبانی، بیش از ۱۵۰ هزار نفر بی‌خانمان شده و به سوی ترکیه گریخته‌اند.

اکنون تلویزیون «رووداو» گزارش می‌دهد که پیشمرگه‌های کرد موفق شده‌اند پیکارجویان داعش را به عقب برانند. در این گزارش آمده است که دست‌کم ۱۲ تن از پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» در این نبرد کشته شده‌اند. دیده‌بانان حقوق بشر در سوریه به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که هشت تن از پیشمرگه‌های کرد نیز در این نبرد جان باخته‌اند.

ایدریس نسان، سخنگوی اقلیم کردستان در کوبانی به خبرگزاری رویترز گفته است که خط مقدم جبهه در فاصله ۱۰ الی ۱۵ کیلومتری جنوب شهر عین‌العرب قرار دارد و با وجود آنکه پیشمرگه‌های مدافع شهر موفق شده‌اند پیکارجویان داعش را به عقب برانند، اما همچنان این شهر از سه جهت در محاصره داعش قرار دارد.

روز گذشته، برای نخستین بار نیروهای ائتلاف با رهبری آمریکا مواضع پیکارجویان داعش در پیرامون شهر عین‌العرب را بمباران کردند و به این ترتیب مانع از پیشروی بیشتر داعش به سوی این شهر شدند.

دولت فرانسه هم در این میان احتمال مشارکت جنگنده‌های نیروی هوایی‌اش در ائتلاف آمریکا را منتفی ندانسته است. یان ییویس لی درین، وزیر دفاع فرانسه گفته است «این گزینه همچنان روی میز است.»

فرانسه تاکنون فقط در بمباران‌های مواضع داعش در عراق با نیروهای ائتلاف همراهی و مشارکت داشته است.

گالری عکس: آوارگان کرد در شمال شرقی سوریه

Share